Małgorzata Omilanowska: udział w kulturze pozytywnie wpływa na naszą pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 18:00
- Obawiam się, że wielu polityków nie ma świadomości, jaka jest rola kultury - mówiła minister kultury, odnosząc się do częstych sporów na linii artyści-urzędnicy.
Audio
  • Spotkanie z Małgorzatą Omilanowską. Rozmawia Paweł Siwek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W kulturze nie chodzi o to, żeby człowiek po pracy miał się gdzie na dwie godziny rozerwać, tylko żeby on przez uczestnictwo w niej nabierał pewnych kompetencji społecznych - mówiła w Dwójce Małgorzata Omilanowska.
"W kulturze nie chodzi o to, żeby człowiek po pracy miał się gdzie na dwie godziny rozerwać, tylko żeby on przez uczestnictwo w niej nabierał pewnych kompetencji społecznych" - mówiła w Dwójce Małgorzata Omilanowska.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Małgorzata Omilanowska zwracała uwagę, że wiele konfliktów między instytucjami kulturalnymi a urzędami wynika z wieloletnich zaniedbań edukacyjnych. - W latach 90. zachłysnęliśmy się wolnym rynkiem. Za wiodące uznano dochodowe dziedziny kultury i zgubiliśmy z pola widzenia to, co w niej najważniejsze - zauważyła. Nasz gość podkreślał, że uczestnictwo w kulturze czyni z nas lepszych ludzi i rozwija kompetencje, które mogą być przydatne w codziennej pracy.

Zadanie, przed którym obecnie stoi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to zachęcenie różnych grup społecznych do brania udziału w wydarzeniach artystycznych. Służyć temu ma program "Kultura dostępna", ale też chociażby niezwykle atrakcyjny pomysł stworzenia w Warszawie "cytadeli muzeów".
 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Omilanowska (minister kultury)

Data emisji: 25.03.2015

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Minister kultury: Polskie Radio najważniejszym medium opowiadającym wszechstronnie o kulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:25
- Polskie Radio to chyba najważniejsze medium opowiadające ludziom wszechstronnie o kulturze - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego. Małgorzata Omilanowska wchodzi w skład Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia. Przewodnictwo nad nim objął Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister kultury: teatr, czyli możliwość dialogu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 21:55
Z okazji teatralnego święta gościem audycji "Klub Trójki" była minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Omilanowska: wielki sukces polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 09:23
- "Ida" ma wiele niezwykłych cech i to one zdecydowały, że ten film wyróżnił się pośród ogromnej produkcji światowego kina - mówiła o nagrodzonym Oscarem filmie Małgorzata Omilanowska, minister kultury.
rozwiń zwiń