Gawędy wigilijne o domu rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 10:00
W czasie Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilii, wracamy tam dosłownie, a może już tylko pamięcią. Dom dzieciństwa, miejsce, skąd się wywodzimy, rodzinne gniazda.
Gawędy wigilijne o domu rodzinnym
Foto: Diabetes/Wikimedia Commons/CC

W młodości po prostu tam jesteśmy, potem do domu rodzinnego tęsknimy i przyjeżdżamy do niego na święta, a potem pozostaje nam już tylko powracać tam wspomnieniami. W Dwójkowym cyklu wigilijnych gawęd, rozsianych po programie całego dnia, o swoim domu rodzinnym opowiadać będą: Wacław Oszajca, Marian Pilot, Michał Jagiełło, Kira Gałczyńska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Cykl opracowała Bogumiła Prządka.
Godz. 7.50: gawęda Wacława Oszajcy, jezuity, poety, dziennikarza o domu rodzinnym, który znajdował się we wsi Źwiartów, pow. Tomaszów Lubelski-Roztocze.
Godz. 11.50: gawęda Mariana Pilota, pisarza i dziennikarza o Wigilii, która szczególnie utkwiła mu w pamięci. Miał wówczas 8 lat (rok 1944). Jego dom rodzinny to wieś Siedlików, która przynależała wtedy do okręgu Rzeszy Niemieckiej, zwanego Varthegau (Kraj Warty).
Godz. 14.30: gawęda Michała Jagiełły, pisarza, poety, taternika, ratownik TOPR-u o domu rodzinnym, który znajdował się między wsiami Janikowice i Nasiechowice w powiecie tarnowskim, a także o przemianach na wsi, które szybko następowały, gdy pobudowano 20 km dalej Nową Hutę.
godz. 19.30: gawęda Kiry Gałczyńskiej o ojcu - Konstantym Ildefonsie, o domu, jaki stworzył dla swojej rodziny, o Wigiliach i gościach przy stole, o dzieciństwie.
Godz. 23.00: gawęda Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, tłumaczki literatury angielskiej o warszawskim domu rodzinnym i o Wigiliach przedwojennych oraz okupacyjnych, o nastroju Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj także

Wigilijne tradycje dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 14:44
W dzień wigilijny nie można się kłócić i okazywać sobie złości: to, co się wydarzy w Wigilię, ma przełożenie na cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykwintna kuchnia? Tylko z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 11:06
Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie skorzonerą. Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą. Gołąbki z łososiem bałtyckim. Polskie menu nie musi kończyć się na schabowym…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutna Wigilia w Dublinie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 20:00
W cyklu "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" opowiadaliśmy o sztuce irlandzkiej "Dublińska kolęda”.
rozwiń zwiń