Montserrat Figueras (1942-2011)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 08:38
We środę zmarła katalońska śpeiwaczka Montserrat Figueras, specjalizująca się w muzyce dawnej artystka. Zasłynęła przede wszystkim jako członkini zespołów Hespèrion XX i Hespèrion XXI, które współtworzyła z mężem, Jordi Savallem.

Montserrat Figueras (15 marca 1942 - 23 listopada 2011) była niezrównaną interpretatorką rozległego repertuaru wokalnego, obejmującego muzykę od epoki średniowiecza po renesans i barok. Po studiach w Schola Cantorum Basiliensis była członkinią zespołu Hespèrion XX założonego przez jej męża Jordiego Savalla. Prócz działalności w Hespèrionie (który w obecnym stuleciu zmienił nazwę na Hespèrion XXI), była członkinią La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations.


Jej dokonania artystyczne spotykały się z uznaniem publiczności i krytyki. Otrzymała Grand Prix de la Nouvelle Académie du Disque (1992) oraz Grand Prix de l’Académie Charles Cros (1993). Rząd Katalonii w tym roku odznaczył artystkę Orderem Św. Jerzego.

 

Montserrat Figueras była niezwykłą osobowością muzyczną, o niezrównanej wrażliwości i erudycji. Wraz z Jordim Savallem, stanowili najbardziej rozpoznawalną parę muzyki dawnej, wraz z córką Arianną i synem Ferranem najsłynniejszą muzyczną rodzinę Europy.

Często gościła w Polsce, jej ostatni występ w naszym kraju miał miejsce na Festiwalu Misteria Paschalia 31 marca 2010 roku.

W piątek 25 listopada o godz. 9:05 nadamy audycję Magdaleny Łoś z udziałem Doroty Kozińskiej poświęconą pamięci Montserrat Figueras. 

Czytaj także

Muzyka katarskiej herezji na Festiwalu Misteria Paschalia - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 07:45
Jordi Savall pokaże swoje kolejne muzyczno-literackie dzieło, muzykę oryginalną i wyrafinowaną.
rozwiń zwiń