Muzyka katarskiej herezji na Festiwalu Misteria Paschalia - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 07:45
Jordi Savall pokaże swoje kolejne muzyczno-literackie dzieło, muzykę oryginalną i wyrafinowaną.

Katarzy - z greckiego "czyści" - byli wyznawcami dualistycznej herezji, łączyli elementy chrześcijańskie z zaratusztriańsko-manichejskimi. Działali w XI-XIII w. w południowej Francji i północnych Włoszech. Zyskali wielki szacunek, zwłaszcza w Hrabstwie Tuluzy (Langwedocji), które stało się ośrodkiem życia religijnego i artystycznego katarów.

Jordi Savall zaprezentuje w Krakowie oryginalną muzykę katarów. Powstała w szczególnych okolicznościach, rozwinęła sobie właściwe formy i środki wyrazu.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas dzisiejszego koncertu La Tragédie Cathare na scenie nie pojawi się Montserrat Figueras. Artystka zmuszona była odwołać przyjazd do Krakowa z powodów zdrowotnych. Zaplanowane dla niej partie wokalne wykonają soliści uczestniczący w koncercie.

Transmisję poprowadzi Jacek Hawryluk

W przerwie koncertu nadamy rozmowę, jaką z Jordim Savallem przeprowadziła Klaudia Baranowska.

Program

La Tragédie Cathare
Wyk. Montserrat Figueras – sopran, Pascal Bertin – kontratenor, Lluís Vilamajó – tenor, Marco Scavazza – baryton, Hespèrion XXI,  La Capella Reial de Catalunya, Jordi Savall - dyrygent.

20 kwietnia (środa), godz. 20:00

Czytaj także

Misteria Paschalia: Wielki Tydzień heretyków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:00
W Wielką Sobotę członkowie Goldfrapp i Portishead zmierzą się w Krakowie z tragiczną historią Joanny d'Arc. "Misteria Paschalia" przekształcają się na naszych oczach z festiwalu barokowej muzyki paschalnej w jedną z najciekawszych muzycznych herezji w Polsce.
rozwiń zwiń