Ewa Mrowca, motylki w brzuchu i inne sekrety klawesynu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 19:00
- Klawesynista jest zawsze rano technicznym, potem jest stroicielem, a wieczorem przebiera się  i musi grać – tak żartobliwie o swojej pracy opowiadała w "Five o’clock" Ewa Mrowca.
Audio
  • Rozmowa z Ewą Mrowcą i jej studentkami (Five o'clock/Dwójka)
Ewa Mrowca
Ewa MrowcaFoto: materiały prasowe

Goszcząca w Dwójce wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi opowiadała m.in. o tym, jak wygląda gra na kilku rodzajach klawesynu: włoskim, francuskim, flamandzkim i niemieckim.

- Instrument włoski nastrojony jest w temperacji mezotonicznej. Oznacza to, że grając na nim, mamy dużo interwałów czystych i możemy uzyskać mocno brzmiące akordy, takie jak C-dur czy D-dur. Są takie utwory jak "Tocatta Settima" Michelangelo Rossiego, podczas grania której czujemy pewnego rodzaju niepokój w brzuchu – powiedziała Ewa Mrowca, dodając, że nie zawsze z włoskiego instrumentu można wydobyć piękne i czyste dźwięki. Zmorą dla klawesynisty jest tzw. wilcza kwinta, znajdująca się między kwintą Gis a Es.

Jak narodził się klawesyn w Europie i czy klawesynista musi mieć bezbłędny słuch, by nastroić instrument? O tym w nagraniu audycji, w której posłuchamy również rozmowy ze studentkami Ewy Mrowcy: klawesynistką Zuzanną Budziarek i wiolonczelistką barokową Anną Cierpisz.


***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Ewa Mrowca (klawesynistka, pedagog), Zuzanna Budziarek (klawesynistka), Anna Cierpisz (wiolonczelistka barokowa)

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 17.00

mz/mko


Czytaj także

"Ta muzyka to krew dla ciała francuskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 14:36
- Wybraliśmy te utwory dlatego, że to część naszego francuskiego dziedzictwa muzycznego, rzadko wykonywana poza granicami Francji - o swoim koncercie na festiwalu "Muzyka w Raju" mówili w Dwójce muzycy zespołu Nevermind.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barok i wiolonczela. Spotkanie z Jarosławem Thielem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 20:30
Gościem "Five o'clock" jest dyrektor artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Transmisja spotkania na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń