Wojciech Bonowicz i echo Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:00
"Czasem mam poczucie, że Auschwitz jest bliżej, niż myślimy..." W czwartkowym "Notatniku Dwójki" będziemy rozmawiać z Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą, dziennikarzem, o jego najnowszym tomie wierszy pt. "Echa".
Wojciech Bonowicz
Wojciech Bonowicz Foto: Paterm/Wikipedia, lic. CC

- Urodziłem się w Oświęcimiu. Wprawdzie pod koniec lat 60., ale jednak w Oświęcimiu - mówił Wojciech Bonowicz w wywiadzie opublikowanym na stronach wydawnictwa Biuro Literackie. - Moja wyobraźnia jest na pewno bardzo mocno ukształtowana przez to, co wiem o Auschwitz. Dzieci z wierszy są trochę z Tarkowskiego, a trochę z Tuwima, Herberta, Miłosza… Ale to przede wszystkim ja sam, który próbuję się uporać z czymś wielkim i groźnym, co było, jest i czego nie udaje się nam odpędzić. Czasem mam poczucie, że Auschwitz jest bliżej, niż myślimy - powiedział.

Wojciech Bonowicz ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom "Pełne morze" (2007). Książka ta, obok biografii "Tischner" (2001), była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Poeta mieszka w Krakowie.
Na rozmowę z Wojciechem Bonowiczem w "Notatniku Dwójki" zaprasza Dorota Gacek.

2 stycznia (czwartek), godz. 15.00

Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Bieńkowski - poeta zaczadzony Dostojewskim

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 14:00
- Dyrektorem mojego gimnazjum był brat zakonny. Gdy na lekcji, którą wizytował, wystąpiłem z referatem na temat "Idioty" Dostojewskiego, przez pół roku mi się nie odkłaniał - mówił w Dwójce poeta, krytyk, eseista i tłumacz Zbigniew Bieńkowski.
rozwiń zwiń