Rafał Blechacz laureatem Gilmore Artist Award!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:00
Prestiżowemu wyróżnieniu towarzyszy gratyfikacja finansowa w wysokości 300 tysięcy dolarów.
Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego. Czy w tym roku polscy pianiści mają szansę na sukces?
Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego. Czy w tym roku polscy pianiści mają szansę na sukces?Foto: Michal Dolezal, PAP/CTK

Jeden z najsłynniejszych współczesnych muzyków polskich dowiedział się o nagrodzie już w lipcu 2013 roku. Oficjalna informacja obiegła media w środę, 8 stycznia. Gilmore Artist Award przyznawa jest co cztery lata wyróżniającemu się klasycznemu pianiście. Wśród jej laureatów znaleźli się dotychczas: David Owen Norris (1991), Ralf Gothóni (1994), Leif Ove Andsnes (1998), Piotr Anderszewski (2002), Ingrid Fliter (2006) i Kirill Gerstein (2010). Rafał Blechacz jest więc siódmym laureatem wyróżnienia i drugim Polakiem w tym znakomitym gronie.

W październiku 2005 roku Rafał Blechacz bezapelacyjnie zwyciężył w XV Konkursie Chopinowskim. Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Od tego czasu znawcy podkreślali, że młody pianista każdym występem potwierdza słuszność werdyktu jury Konkursu z 2005 roku. Artysta systematycznie poszerzał też krąg swoich zainteresowań repertuarowych, dokumentując to w obejmującej już sześć tytułów dyskografii. Zaczynając naturalnie od Chopina i muzyki romantycznej, zwrócił się z czasem ku klasykom wiedeńskim, ale też Debussy'emu.

www.thegilmore.org / mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Marzę o nagraniu wszystkich mazurków Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 08:53
Najpierw jednak do rąk melomanów trafi płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marc-André Hamelin: zaczęło się od Ivesa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 18:00
Przed jego recitalem w Studiu Lutosławskiego Agata Kwiecińska rozmawiała ze słynnym kanadyjskim ekspertem od nieznanego repertuaru fortepianowego. Okazuje się, że jego niepokorna postawa wynika z ... nieumiejętności planowania własnej kariery
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Nie za to go kochamy, że był dowcipny i miał romans z George Sand - podkreśla redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier otrzymał tytuł Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Rusina - muzyka jest językiem duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 09:00
- Dla Olgi podstawowa była sprawa emocji w muzyce płynącej z wnętrza, z historii kultury i z genealogii mistrzów - mówił w Dwójce Andrzej Sułek. Wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
rozwiń zwiń