Koji Kamoji - między Polską a Japonią

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 19:00
Zapraszamy na rozmowę z Kojim Kamojim o jego niezwykłym życiu, artystycznych studiach w Tokio, przyjeździe do PRL-u, kontaktach z awangardą, o podobieństwach i różnicach kulturowych.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, którą w 1966 roku ukończył Koji Kamoji
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, którą w 1966 roku ukończył Koji KamojiFoto: Giorgio Monteforti (flickr.com, lic. CC)

Koji Kamoji od 1959 roku mieszka i pracuje w Polsce. Studia artystyczne kończył w Tokio i w Warszawie. Jest malarzem, uprawia także instalację. Jego sztuka w Japonii interpretowana jest jako bardzo polska - współpracował z najwybitniejszymi artystami polskiej awangardy. W Polsce z kolei jawi się jako bardzo zakorzeniona w kulturze Wschodu.

Aleksandra Łapkiewicz zaprasza do piątkowego "Notatnika Dwójki" na rozmowy z Kojim Kamojim oraz Małgorzatą Sadą, które opowie o swojej współpracy z japońskim artystą.

31 stycznia (piątek), godz. 15.00-15.30

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Japonia POLSKA SZTUKA
Czytaj także

Japoński artysta nie kombinuje

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 13:50
- Sztuka japońska zawsze jest związana z naturą, nie jest wymyślona. Nie wytwarza, nie kombinuje. Zwraca się uwagę na bardzo drobne rzeczy, na codzienne życie - mówi Koji Kamoji, japoński artysta od 50 lat mieszkający w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potworowski - malarz zakochany w świetle

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:00
- Osiągnął coś, czego nie osiągnęli Matisse i ci, którym chodziło o napięcie kolorystyczne. Oni tak dalece nie wyzwolili koloru - tak malarstwo Piotra Potworowskiego w archiwalnym nagraniu wspominał malarz Zdzisław Kępiński.
rozwiń zwiń