X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Potworowski - malarz zakochany w świetle

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:00
- Osiągnął coś, czego nie osiągnęli Matisse i ci, którym chodziło o napięcie kolorystyczne. Oni tak dalece nie wyzwolili koloru - tak malarstwo Piotra Potworowskiego w archiwalnym nagraniu wspominał malarz Zdzisław Kępiński.
Piotr Tadeusz Piotrowski
Piotr Tadeusz PiotrowskiFoto: Galeria Studio/materiały prasowe

Jedynym celem malarstwa jest odkrywanie rzeczy ukrytych w najprostszych przedmiotach, które światło odsłania naszym oczom - tak brzmiała dewiza jednego z najwybitniejszych artystów polskiej sztuki powojennej. Jego twórczość można oglądać na wystawie "Potworowski. Człowiek bez granic" w warszawskiej Galerii Studio.

Retrospektywa ukazuje Piotra Potworowskiego jako malarza poszukującego, śmiało eksperymentującego z utartymi schematami.

- On należał do grupy, która walczyła o powrót malarstwa jako malarstwa - opowiadał w reportażu Aleksandry Łapkiewicz Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Stąd ta kwestia nieprzywiązywania uwagi do podejmowanych tematów czy też eksponowania martwej natury jako odwiecznego sprawdzianu malarskiej jakości. Potworowski był przekonany, że na to trzeba stawiać w sztuce, bo może ona ulec zepchnięciu przez jakieś eksperymenty, tanie naśladownictwo, próbę mieszczenia się w różnych nurtach - podkreślał.

Potworowski uważał, że obraz to rodzaj instrumentu wychwytującego promienie. Pisał, że istnieje tylko wtedy, gdy światło gra na jego powierzchni: Promienie, które łapie nie są jeszcze rejestrowane przez naukowców. Jedynie w pewnych stanach umysłu łaska światła wpada w nasze sieci.

obraz
obraz Piotra Potworowskiego fot. Filip Przewoźny/materiały prasowe

Żona artysty Dorin Potworowska wspominała, że uwielbiał malować między godziną piątą i szóstą, ze względu na odbywające się wtedy gry świetlne. - Światło to była jego wielka miłość. Słońce nigdy nie świeciło dla niego wystarczająco mocno - tłumaczyła.

W audycji dokumentalnej poświęconej Tadeuszowi Piotrowi Potworowskiemu wspominali go członkowie rodziny: syn Jan, Marta Glińska i Teresa Jakubowska oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wojciech Suchocki. W nagraniach archiwalnych usłyszeliśmy: żonę Dorin Potworowską, Hannę Rudzką-Cybisową, Teresę Pagowską, Jacka Pugeta oraz prof. Zdzisława Kępińskiego.

Audycję przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

***
Potworowski urodził się 14 czerwca 1898 roku w Warszawie. W latach 1923-24 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie wraz z grupą studentów założył Komitet Paryski. Kapiści pojechali do Paryża z zamiarem pogłębiania studiów malarskich. Lata 30. Potworowski spędził głównie na polskiej prowincji, w majątku żony, prowadząc życie malarza i ziemianina. Wojenne losy zaniosły go do Wielkiej Brytanii, a do Polski powrócił dopiero w 1958 roku, na cztery lata przed śmiercią.

bch

Obraz
Obraz Piotra Potworowskiego; fot. Dominika Jeżewska/materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: POLSKA SZTUKA
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2013-10-22 15:38 Zgłoś
Te owale Potworowskiego oczarowywały moje dzieciństwo. Tak, czarujące malarstwo.

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski design podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:56
Meble, rękodzieło, środki transportu. W tym obszarze polskie wzornictwo jest na światowym poziomie. Świadczy o tym między innymi obecność naszych projektantów na międzynarodowych wystawach i pokazach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wróblewski - malował świat z fotela

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 18:00
- Wykorzystał każdą chwilę. Widocznie wiedział, że jest zaprogramowany na krótkie życie... – wspominał Andrzeja Wróblewskiego w audycji "Opowieści po zmroku" Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń