Kontrowersje wokół "Kamieni na szaniec"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 09:00
Dwa dni po oficjalnej premierze filmu "Kamienie na szaniec" środowe spotkanie w "Sezonie na Dwójkę" poświęcimy ekranizacji książki Aleksandra Kamińskiego.
Fragment plakatu do filmu Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec
Fragment plakatu do filmu Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec" Foto: mat.pras.

Ekranizacja ta, czy - jak podkreśla reżyser filmu Robert Gliński - adaptacja słynnej opowieści o losach grupy członków Szarych Szeregów podczas II wojny od paru tygodni wzbudza wiele emocji. Niektórzy historycy, niektórzy przedstawiciele środowisk harcerskich, także ci, którzy pamiętają tamten czas lub wręcz należeli do Szarych Szeregów i brali udział w akcjach tej organizacji - kontestują sposób pokazania postaw, sposobu życia czy pewnych zachowań bohaterów filmu, którymi są przecież autentyczne postaci, jak "Alek" Dawidowski, Tadeusz Zawadzki "Zośka", Janek Bytnar "Rudy".

Do rozmowy o samym filmie, a także o Szarych Szeregach i ich historii autor audycji "Sezon na Dwójkę" Jacek Wakar zaprosił harcmistrza Wiesława Turzańskiego, Sekretarza Generalnego ZHR oraz publicystę Piotra Zarembę i krytyka filmowego Wojtka Kałużyńskiego.

5 marca (środa), godz. 18.00-19.00

mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Arwenka2014-03-05 17:04 Zgłoś
Ten film ma trafić do młodych ludzi, (zwłaszcza do nich) aby w jakimś stopniu pozbawić patyny owo pojęcie patriotyzmu,bo i jestem przekonana święcie, że film dotrze do MŁODYCH, nie róbmy z nich "mniej inteligentnych", współcześnie rzadko kiedy może wszystko musi być dosłowne, oglądałam już film, na pokazie przedpremierowym i na prawdę zachęcam! Absolutnie warto.

Czytaj także

Tadeusz Zawadzki ps. Zośka - dowódca owiany legendą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 06:00
- Wszyscy chcieli mu dorównać, podciągnąć swe słabostki, podłości, tchórzostwo. "Zośka" był dla nas i ojcem, i przyjacielem, trudno do końca określić kim - powiedział Stanisław Nowakowski, żołnierz batalionu "Zośka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski: dyplomacja interesowała mnie już w gimnazjum

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 16:30
– Jako chłopiec interesowałem się sprawami polityki międzynarodowej. Ideałem był dla mnie Talleyrand, boski książę Benewentu – mówił w Dwójce Jan Karski, którego głosu słuchaliśmy z archiwalnego nagrania. Niezłomnego emisariusza wspominał także Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń