Burzliwa historia Krymu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 22:00
Rozmawiać o niej będziemy w Dwójce z prof. Tadeuszem Stegnerem, dr Dariuszem Wierzchoniem, Przemysławem Tomankiem oraz Dżaferem Jakubowskim.
Dwuszereg utworzony podczas bitwy pod Bałakławą przez 93 Pułk Górali Szkockich, który odparł szarżę rosyjskiej kawalerii. Obraz Roberta Gibba
Dwuszereg utworzony podczas bitwy pod Bałakławą przez 93 Pułk Górali Szkockich, który odparł szarżę rosyjskiej kawalerii. Obraz Roberta GibbaFoto: Wikipedia

Od połowy XV wieku Krym był we władaniu Ordy Krymskiej, która powstała z rozpadu imperium tatarskiego założonego przez Czyngis-chana. Zdobyła go Katarzyna II. Bronili żołnierze rosyjscy w czasie wojny krymskiej i radzieccy podczas II wojny światowej. Stalin w krymskiej Jałcie dzielił Europę. Nikita Chruszczow w 1954 roku oddał Krym Radzieckiej Ukrainie.
Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zaprasza Hanna Maria Giza.

8 marca (sobota), godz. 16.00-17.00

mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Krym Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Turcja zbliża się do Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 18:49
Specjalne wydanie "Więcej świata" ze Stambułu poświęcone było drodze Turcji do UE i stosunkom polsko-tureckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczne restrykcje wobec Rosji i fakty dokonane na Krymie [ANALIZA]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 21:54
Bruksela zatwierdza symboliczne sankcje wobec Moskwy i proponuje szybkie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem. Tymczasem prorosyjskie władze Autonomii Krymskiej decydują o przyspieszeniu referendum w sprawie przyszłości Krymu.
rozwiń zwiń