X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatralny kram Leona Schillera

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 21:50
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o wybitnym reżyserze, krytyku i teoretyku teatralnym, autorze scenariuszy teatralnych i radiowych, kompozytorze i pieśniarzu polskim pochodzenia austriackiego. 25 marca mija 60. rocznica śmierci Leona Schillera.
Próba przedstawienia Kram z piosenkami Leona Schillera w reżyserii Laco Adamika w Teatrze Syrena
Próba przedstawienia "Kram z piosenkami" Leona Schillera w reżyserii Laco Adamika w Teatrze SyrenaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Leon Schiller niemal od początku swej teatralnej kariery związany był z Teatrem Polskim. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako twórcę epokowych spektakli z lat 30., szczególnie fenomenalnej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza, która zrywała z dotychczasową tradycją wystawiania tego dramatu, o czym w zeszłorocznej audycji "Notatnik Dwójki" przypomniała prof. Barbara Osterloff.

W latach 30. Leon Schiller objawił się przede wszystkim jako twórca wielkich widowisk, które przeszły do historii polskiego teatru. Potwierdzają to recenzje np. Antoniego Słonimskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Krytycy zwracali uwagę m.in. na mistrzowskie operowanie na scenie tłumami.

Reżyser już jako trzydziestolatek, niewiele jeszcze samodzielnie inscenizując, okazał się muzycznym erudytą, całkiem dobrym instrumentalistą oraz znakomitym autorem scenariuszy, szczególnie wrażliwym na walory staropolszczyzny ("Szopka Staropolska", zrealizowana z Aleksandrem Zelwerowiczem).

W "Notatniku Dwójki" przywołamy wspomnienia: Erwina Axera, Aleksandra Bardiniego i Jana Świderskiego.

Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Anna Lisiecka.

25 marca (wtorek), godz. 15.00-15.30

Leon
Leon Schiller (1887–1954); foto: PAP/Reprodukcja

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy Teatry Polskie Leona Schillera

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:00
W cyklicznej audycji poświęconej historii warszawskiego Teatru profesor Barbara Osterloff opowiedziała tym razem o najwybitniejszych reżyserach międzywojnia pracujących na tej scenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Polski w Warszawie - świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:00
Jedna z najważniejszych polskich scen dzisiaj kończy 102 lata.
rozwiń zwiń