Teatralny kram Leona Schillera

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 21:50
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o wybitnym reżyserze, krytyku i teoretyku teatralnym, autorze scenariuszy teatralnych i radiowych, kompozytorze i pieśniarzu polskim pochodzenia austriackiego. 25 marca mija 60. rocznica śmierci Leona Schillera.
Próba przedstawienia Kram z piosenkami Leona Schillera w reżyserii Laco Adamika w Teatrze Syrena
Próba przedstawienia "Kram z piosenkami" Leona Schillera w reżyserii Laco Adamika w Teatrze SyrenaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Leon Schiller niemal od początku swej teatralnej kariery związany był z Teatrem Polskim. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako twórcę epokowych spektakli z lat 30., szczególnie fenomenalnej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza, która zrywała z dotychczasową tradycją wystawiania tego dramatu, o czym w zeszłorocznej audycji "Notatnik Dwójki" przypomniała prof. Barbara Osterloff.

W latach 30. Leon Schiller objawił się przede wszystkim jako twórca wielkich widowisk, które przeszły do historii polskiego teatru. Potwierdzają to recenzje np. Antoniego Słonimskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Krytycy zwracali uwagę m.in. na mistrzowskie operowanie na scenie tłumami.

Reżyser już jako trzydziestolatek, niewiele jeszcze samodzielnie inscenizując, okazał się muzycznym erudytą, całkiem dobrym instrumentalistą oraz znakomitym autorem scenariuszy, szczególnie wrażliwym na walory staropolszczyzny ("Szopka Staropolska", zrealizowana z Aleksandrem Zelwerowiczem).

W "Notatniku Dwójki" przywołamy wspomnienia: Erwina Axera, Aleksandra Bardiniego i Jana Świderskiego.

Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Anna Lisiecka.

25 marca (wtorek), godz. 15.00-15.30

Leon
Leon Schiller (1887–1954); foto: PAP/Reprodukcja

mc/jp

Czytaj także

Trzy Teatry Polskie Leona Schillera

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:00
W cyklicznej audycji poświęconej historii warszawskiego Teatru profesor Barbara Osterloff opowiedziała tym razem o najwybitniejszych reżyserach międzywojnia pracujących na tej scenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polski w Warszawie - świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:00
Jedna z najważniejszych polskich scen dzisiaj kończy 102 lata.
rozwiń zwiń