Dlaczego król zabił biskupa?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 21:20
W sobotniej audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o życiu i działalności Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego, świętego męczenniku Kościoła katolickiego, zamordowanego 11 kwietnia 1079 roku.
Jan Matejko, Zabójstwo św. Stanisława
Jan Matejko, "Zabójstwo św. Stanisława"Foto: Wikimedia/CC

Za życia wsławił się ogromną pobożnością i dokonanymi cudami. Miał znaczące osiągnięcia polityczne. To on wyjednał u papieża ponowne erygowanie metropolii gnieźnieńskiej – czym ukrócił roszczenia magdeburskie. To on doprowadził do koronacji króla Bolesława II Śmiałego.

Dlaczego w 1079 roku poniósł śmierć męczeńską u stopni ołtarza na Wawelu? Dlaczego król zamordował biskupa?

Na spotkanie z prof. Henrykiem Samsonowiczem oraz prof. Januszem Tazbirem w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zaprasza Hanna Maria Giza.

12 kwietnia (sobota), godz. 16.00-17.00

mc

Czytaj także

Kto był pierwszą ofiarą Krwawej Marii?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 13:30
– Blisko trzysta egzekucji na stosach za panowania Marii I z dynastii Tudorów otwiera poczet świętych męczenników protestanckich. Zabijanie było częścią przywracania katolicyzmu w Anglii – mówiła w Dwójce prof. Jolanta Choińska-Mika, która opowiadała o słynnych zbrodniarkach na tronach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współcześni dyktatorzy - powstanie i upadek

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:57
- To byli zwykle ludzie z nizin społecznych, ale przede wszystkim z przypadku. Idi Amin zanim został krwawym władcą Ugandy, był pomocnikiem kucharza, pływakiem, rugbistą, mistrzem boksu - opowiadał w Dwójce historyk Karol Janicki, uczestnik dyskusji o cechach szczególnych dyktatorów.
rozwiń zwiń