Kto był pierwszą ofiarą Krwawej Marii?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 13:30
– Blisko trzysta egzekucji na stosach za panowania Marii I z dynastii Tudorów otwiera poczet świętych męczenników protestanckich. Zabijanie było częścią przywracania katolicyzmu w Anglii – mówiła w Dwójce prof. Jolanta Choińska-Mika, która opowiadała o słynnych zbrodniarkach na tronach.
Audio
  • Prof. Jolanta Choińska-Mika opowiada o koronowanych morderczyniach (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Portret Krwawej Marii pędzla Hansa Ewortha
Portret Krwawej Marii pędzla Hansa EworthaFoto: Wikimedia/CC

Psycholodzy twierdzą, że jeśli kobieta postanowi kogoś zabić, to najprawdopodobniej zaplanuje wszystko bardzo precyzyjnie. Z reguły też lepiej od mężczyzn umie czekać na właściwy moment. Brak siły fizycznej rekompensuje użyciem wyobraźni. Prof. Jolanta Choińska-Mika powiedziała jednak, że wszystko zależy od okoliczności. – Również bohaterki naszych zagadek nie zawsze planowały wszystko drobiazgowo i z wyprzedzeniem. Czasem były to decyzje podjęte pod wpływem emocji czy ze względów politycznych – podkreśliła.

Historyk zwróciła uwagę, że pewna fama historyczna obciąża zbrodniczym instynktem całą kobiecą część władzy. Zabijanie przeciwników politycznych, które przecież jest praktykowane także i dziś, nie zależy jednak wcale od płci. – Bardzo długo kobieta uważana była za osobę upośledzoną w stosunku do mężczyzn – zauważyła. – Nawet w tak światłej epoce, jaką z perspektywy czasu wydaje nam się renesans, uważano, że kobieta jest nie tylko inaczej zbudowana fizycznie, lecz także nie myśli, rządzą nią emocje, wewnętrzne siły, które pchają ją do zbrodni. W historii, a także w micie, legendzie, tradycji to kobiety są czarownicami, są podejrzewane o niecne rzeczy i płoną na stosie – zwróciła uwagę.

Stosy płonęły jednak także z rozkazu koronowanych kobiet. Tak było w przypadku Marii I z dynastii Tudorów. O innych zbrodniarkach na tronach posłuchają państwo w nagraniu audycji "Ćwiczenia z myślenia" prowadzonej przez Hannę Marię Gizę.

mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA

Czytaj także

Śmierć prosi wszystkich do tańca

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 16:00
- Jednym z najbardziej popularnych tematów sztuki europejskiej był taniec śmierci, przypominający, że ona dotyczy każdego człowieka, zarówno papieża, jak i żebraka - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piętnaście tysięcy wojen w historii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 16:00
- Zbrojna konfrontacja stanowi integralną część historii ludzkości. W przekonaniu Heraklita z Efezu wojna jest ojcem i królem wszechrzeczy - mówił w Dwójce płk dr hab. Tomasz Kośmider w rozmowie o bitwach, które zmieniły los świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń