Współcześni dyktatorzy - powstanie i upadek

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:57
- To byli zwykle ludzie z nizin społecznych, ale przede wszystkim z przypadku. Idi Amin zanim został krwawym władcą Ugandy, był pomocnikiem kucharza, pływakiem, rugbistą, mistrzem boksu - opowiadał w Dwójce historyk Karol Janicki, uczestnik dyskusji o cechach szczególnych dyktatorów.
Audio
  • Zawód: dyktator (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Idi Amin - dyktator Ugandy w latach 1971-1979 - rozkoszuje się herbatą w swojej posiadłości w Kampali. Jako zawołany pływak lubił urządzać pokazowe wyścigi. Jego konkurenci z basenu wiedzieli, że wygrywając z przywódcą narażają się na niemiłe konsekwencje.
Idi Amin - dyktator Ugandy w latach 1971-1979 - rozkoszuje się herbatą w swojej posiadłości w Kampali. Jako zawołany pływak lubił urządzać pokazowe wyścigi. Jego konkurenci z basenu wiedzieli, że wygrywając z przywódcą narażają się na niemiłe konsekwencje.Foto: PAP/Mohamed Amin/Camerpix/WpN

Wiek XX wyjątkowo obfitował w przywódców, którzy po objęciu władzy w państwie, przeistaczali się w panów życia i śmierci swoich krajan. W biografiach wielu dyktatorów można znaleźć wiele wspólnych elementów, które dają pogląd na procesy prowadzące ich ku władzy.
- Charakterystycznym przykładem jest życiorys Saddama Husajna – opowiadał w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” Kamil Janicki historyk z portalu ciekawostkihistoryczne.pl. - To był człowiek o traumatycznym dzieciństwie, który został na różne sposoby skrzywdzony jako dziecko. Miał ojca sadystę, został zmuszony do wzięcia ślubu na odległość z kuzynką, której nie kochał. To nie był człowiek, który w wieku 15 lat przewodził gangowi i doskonale wiedział, że chce panować – podkreślał gość Hanny Marii Gizy. Zagubienie młodzieńcze popchnęło Saddama w objęcia wuja antysemity, rasisty i szowinisty, autora dzieła o znaczącym tytule: "Trzy rasy, które Bóg niepotrzebnie stworzył: Persowie, Żydzi i muchy”. – Przyszli dyktatorzy od ludzi tego typu przejmowali wzory i ślepo w nich wierzyli – tłumaczył Janicki.
Jako przykład takiego dyktatora bez własnych poglądów i pomysłów na sprawowanie władzy podawał Nikitę Chruszczowa. Przywódca ZSRR starał się naśladować Stalina. – On korzystał z cudzych pomysłów. Niewielu jest dyktatorów, którzy stworzyli własny styl rządzenia. Wyjątkami są Hitler i Stalin.
Choć wielu dyktatorów zapłaciło za swe krwawe rządy życiem, ginąc w sposób gwałtowny, to całkiem sporej grupie zbrodniarzy udało się dożyć swoich dni w bogactwie i luksusie. Zdaniem Janickiego zawód dyktator to niestety czasem najlepszy zawód świata: - Idi Amin dzięki kontaktom politycznym uciekł z walizką dolarów do Arabii Saudyjskiej i miał tam wszystko: cadillaca, ulubione jedzenie przywożone raz w tygodniu z Ugandy, wielką willę, kochanki, kilkukrotnie przeszczepiał nerki. To nie jedyny przypadek. Alfredo Stroessner z Paragwaju również wyjechał z walizką dolarów. Dyktator Filipin spędził starość na Hawajach – wyliczał.
Co ciekawe, istnieje stosunkowo duża grupa ludzi, którzy okres życia pod dyktatorskimi rządami wspominają z sentymentem. – Po prostu niektórzy bardziej cenią sobie stabilność niż wolność. Dyktatura coś takiego oferowała – wyjaśniał drugi z gości audycji Adam Burakowski. -  Dyktatorzy obiecywali, że będą rządzić wiecznie. Niektórym ta pewność się podobała, że można się skoncentrować na życiu prywatnym, podczas gdy życie polityczne będzie całkowicie wypełnione przez dyktaturę...

Więcej na temat historii z życia dyktatorów - w nagraniu audycji.
Z Adamem Burakowskim i Karolem Janickim rozmawiała Hanna Maria Giza.

Adam
Adam Burakowski, fot. Grzegorz Śledź

 

bch

Czytaj także

Zawiedzione nadzieje żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 20:00
Najpierw wiara w wolne wybory, gwarantowane z całą stanowczością przez Zachód, potem nadzieja na wybuch trzeciej wojny światowej, w końcu walka o biologiczne przetrwanie - o dramatycznych losach żołnierzy podziemia niepodległościowego dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak umierała rosyjska arystokracja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:31
Rozgrabione pałace, podpalone dwory, gwałty, których dopuszczali się i wieśniacy, i czerwonoarmiści, uwięzienia, zesłania, egzekucje... W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o końcu świata rosyjskiej arystokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń