Premiera "Kyrie" Góreckiego na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 08:00
Kolejne nieznane dotychczas dzieło wybitnego kompozytora ujrzało światło dzienne. W Poniedziałek Wielkanocny "Kyrie" zabrzmiało w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Dwójka zaprasza na retransmisję szczególnego wydarzenia 27 kwietnia.
Audio
  • Daniel Cichy o przygotowaniach do prawykonania "Kyrie" Henryka Mikołaja Góreckiego (Wybieram Dwójkę)
  • Marek Moś: możliwość prawykonania "Kyrie" Góreckiego to wielki zaszczyt... (Wybieram Dwójkę)
  • Gabriel Chmura o metafizyce Góreckiego
  • Jan Paweł II do Henryka Mikołaja Góreckiego
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV Symfonii
Henryk Mikołaj Górecki, 2005. Wybitny kompozytor nie dożył niestety premiery swojej IV SymfoniiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Zapraszamy do serwisu specjalnego: Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

- Górecki nie szukał Boga, jak Mahler, lecz go odnalazł, niczym Bruckner - wspominał dyrygent Gabriel Chmura znakomitego kompozytora po jego śmierci w 2010 roku. Szczególna kondycja twórcy znalazła wyraz nie tylko w głębokim przesłaniu jego muzyki, lecz także w stricte sakralnym, jeśli nie na poły liturgicznym, charakterze znacznej części jego dorobku.

Henryk Mikołaj Górecki pozostawił po śmierci cztery ukończone kompozycje: IV Symfonię (retransmisja premiery na antenie Dwójki - 22 kwietnia), czekający na premierę niewielki utwór orkiestrowy oraz wpisujące się we wspomnianą powyżej tendencję "Oratorium o świętym Adalbercie" i "Kyrie". Trudno wyobrazić sobie lepszy kontekst dla premiery ostatniego dzieła niż Wielkanoc oraz zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II.

Wszak kompozytor zadedykował papieżowi dwa swoje dzieła: psalm "Beatus Vir" oraz "Totus Tuus" - utwór do tekstu Marii Bogusławskiej nawiązującego do znanego motta Jana Pawła II. Kompozycja ta została dwukrotnie wykonana podczas III pielgrzymki papieża do Polski. Po latach, z okazji 75. rocznicy urodzin Góreckiego, papież - za pośrednictwem ks. biskupa Tadeusza Rakoczego - tak oto dziękował twórcy za te dzieła:

- W czytelny sposób wyraził pan w nich całe bogactwo polskiej duchowości i tradycji, a równocześnie przez artystyczne piękno zdołał pan nadać im wymiar uniwersalny. Stanowią one cenny wkład polskiej kultury w dzieło budowania tożsamości Europy, podkreślając jej chrześcijański wymiar - czytamy w liście.

"Kyrie" znakomicie wpisuje się w powyższy opis. Niepublikowane dotąd dzieło zaprezentował na premierze Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert odbył się 21 kwietnia w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a na jego program złożyły się także dzieła innych polskich kompozytorów, inspirowane nauką i osobą Jana Pawła II bądź jemu dedykowane. "Kyrie" stanowiło wspaniałe uwieńczenie wieczoru, w ramach którego promowana była nowa płyta Chóru Polskiego Radia pod wiele mówiącym tytułem "Próg nadziei".

- Mam nadzieję, że "Kyrie" zrobi na słuchaczach równie duże wrażenie co IV Symfonia, choć to dzieło stojące w opozycji do ekspresyjnej Symfonii. Kompozycja przypomina z jednej strony utwory chóralne Góreckiego z lat 90. i 2000., z drugiej natomiast III Kwartet smyczkowy - opowiadał o "Kyrie" jeszcze przed premierą Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. O dziele Góreckiego mówił także na naszej antenie Marek Moś, który w Poniedziałek Wielkanocny poprowadził jego prawykonanie.

Program:

Juliusz Łuciuk O, ziemio polska

Henryk Jan Botor Zawierzenie*

Marcel Chyrzyński Psalm 23*

Józef Świder Psalm 70*

Józef Świder Psalm 8*

Sławomir Czarnecki O łaskawa Panno Maryjo*

Wojciech Widłak Modlitwa do Boga Miłosiernego*

ks. Wojciech Kałamarz Niepokalana Królowa*

ks. Wojciech Kałamarz Słowiański Papież*

Juliusz Łuciuk Suita Maryjna

***

Henryk Mikołaj Górecki – Kyrie (prawykonania światowe)

WYKONAWCY:

CHÓR POLSKIEGO RADIA

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy (Kyrie H. M. Górecki)

DYRYGENCI: Włodzimierz Siedlik, Izabela Polakowska, Marek Moś (Kyrie H. M. Górecki)

(Bazylika Archikatedralna p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 21.04. 2014)

Współorganizatorem koncertu był Narodowy Instytut Audiowizualny.

Retransmisja: 27 kwietnia (niedziela), godz. 10.00

mm/bch

Czytaj także

Agata Zubel zdobywa Wrocławską Nagrodę Muzyczną "Polonica Nova"!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 09:00
- Wydaje mi się, że nagrody ani mi nie przeszkadzają, ani nie pomagają. Choć to bardzo miłe, bo to potwierdzenie, że to co robimy, ma jakiś oddźwięk - mówiła w Dwójce Agata Zubel, która odebrała nagrodę za najlepszy współczesny utwór polski w wysokości 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IV Symfonia Góreckiego. Bardzo filmowa, ale...

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 21:00
- Jeśli ktoś liczył na powtórkę z III Symfonii, to grubo się zawiedzie. Jeśli ktoś przypuszczał, że ręka syna, czyli Mikołaja Góreckiego, który dokończył partyturę ojca, zdominuje IV Symfonię, to też się pomylił - mówił w Dwójce Jacek Hawryluk, który uczestniczył w londyńskim prawykonaniu dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Moś: możliwość prawykonania "Kyrie" Góreckiego to wielki zaszczyt...

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 19:00
- Byłem zaskoczony, że taki utwór istnieje. To pierwsza i jedyna część zamierzonej przez kompozytora mszy - zapraszał Marek Moś na wyjątkowy koncert Chóru Polskiego Radia i prowadzonej przez siebie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.
rozwiń zwiń