Zapomniani bohaterowie wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:03
We wtorkowym "Poranku dwójki" porozmawiamy o premierowym pokazie serii dokumentalnej "Portrety wojenne" w kinie Iluzjon. Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie.
Kadr z Portretów wojennych
Kadr z "Portretów wojennych"Foto: mat. promocyjne

W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu, dedykowane: Zdzisławowi Pacak-Kuźmirskiemu - zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych); Janowi Zumbachowi - asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi - żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie.

"Portrety wojenne" stanowią wyjątkową pozycję wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny światowej. Do ich realizacji wykorzystano m.in. archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami oraz stylizowane na komiks kadry łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego filmowego zabiegu twórcy uzyskali nietuzinkowy efekt wizualny. Naszym gościem po 8.35 będzie Tomasz Matuszczak - jeden z reżyserów serii.

Po 7.35  zaprosimy natomiast na wystawę: "Polacy wymazani. Historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku". Nie zapomnimy o konkursie "Płyta tygodnia", którą jest "Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945" nagrana przez Sinfonię Varsovię. Będzie też "Archiwalnia", "Słowo na dzień", wiadomości  oraz "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonuje Magda Umer).

Na "Poranek Dwójki" zaprasza Tomasz Obertyn.

2 września (wtorek), godz. 6.00-9.00

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Huelle: wojna wymazała Polaków z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:00
– Świat Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, opierał się na trzech podstawach: ojcu Niemcu, matce Kaszubce i wuju Polaku. Wojna doprowadziła do brutalnego rozbicia tego trójkąta – mówił w Dwójce gdański pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń