Radomsko braci Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 11:50
W najbliższy czwartek - 9 października - przypada 93. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. To pierwsza rocznica, którą obchodzimy bez Jubilata. W audycji "Opowieści po zmroku" przypomnimy reportaż o rodzinnym mieście poety.
Radomsko nocą
Radomsko nocąFoto: Bigmac3986, domena publiczna, wikipedia

Tadeusz Różewicz zmarł we Wrocławiu 24 kwietnia tego roku. Poeta przyszedł na świat w Radomsku - małym miasteczku leżącym pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową. Napisał o nim w opowiadaniu "Twarze": Tutaj się urodziłem, chodziłem do szkoły i napisałem pierwszą literę. Tutaj ujrzałem pierwszy samolot na niebie. Tutaj przyjąłem pierwszą komunię. Tutaj zobaczyłem pierwszy film. Tu zakochałem się pierwszy raz. Tu przeżyłem pierwsze bombardowanie. Stąd poszedłem do partyzantki. Znałem domy, drzewa, kościoły. Znałem studnie, sklepy, kamienie. Znałem wszystkich.

W Radomsku wychowywało się trzech uzdolnionych artystycznie braci Różewiczów - Janusz, poeta, działacz konspiracji, aresztowany i rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku, Stanisław - reżyser filmowy, scenarzysta, zmarły w 2008 roku oraz Tadeusz.

W audycji po Radomsku braci Różewiczów oprowadzą nas: Krystyna Michalska z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, Maria Dębicz - znawczyni  twórczości Tadeusza Różewicza, Karol Walaszczyk - artysta fotografik, Paweł Różewicz - malarz, grafik, syn Stanisława Różewicza, oraz Paweł Woldan - reżyser filmowy. Usłyszymy także z nagrań archiwalnych: wypowiedź  Tadeusz Różewicza z uroczystości w Szkole Filmowej w Łodzi, podczas której nadano mu  tytuł doktora honoris causa oraz  wiersze w wykonaniu poety, a także wspomnienia Stanisława Różewicza.
Teksty braci Różewiczów - Janusza, Stanisława i Tadeusza przeczyta Jerzy Radziwiłłowicz.
Na audycję zaprasza Dorota Gacek.

6 października (poniedziałek), godz. 21.00-22.00

bch

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Różewicz
Czytaj także

"Poetą jest ten, który odejść nie może". Wspominamy Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:00
– Za prawdziwych partnerów do rozmowy uważał młodych ludzi – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Andrzej Zawada. W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego poety i dramaturga przywołujemy wspomnienia jego przyjaciół i ludzi, którzy go spotykali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i Miłosz – jedyna taka rozmowa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 13:00
To wyjątkowe spotkanie dwóch gigantów polskiej poezji odbyło się w lipcu 1999 roku w loży Solskiego w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Powstało niezwykłe nagranie: o życiu alternatywnym, o kobietach, o początkach pisania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybór poezji jest dziś wyborem samotności i bezimiennej sławy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 21:00
- Młody twórca w świecie liberalnym, który mierzy się sukcesem, produktywnością, zyskiem, pieniądzem, nie ma wielkiego powodu, żeby chwalić się, że jest poetą - mówił w Dwójce prof. Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń