Jazztopad skusił ojca etiopskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:30
W środowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o wrocławskim festiwalu Jazztopad. Wśród gwiazd wydarzenia są: Nate Wooley, Golden Quartet i sam Mulatu Astatke.
Mulatu Astatke, ojciec etiopskiego jazz
Mulatu Astatke, ojciec etiopskiego jazzFoto: © Jan Prunk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 & GFDL

Jazztopad to według magazynu "Jazz Forum" jeden z trzech najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu znów zawitają do Wrocławia wielcy artyści świata jazzu.
13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych. Jedną z niebywałych atrakcji Jazztopadu będzie koncert Mulatu Astatke – wibrafonisty, pianisty, perkusjonisty, a nade wszystko twórcy Ethio-jazzu. O wydarzeniu po godz. 8.35  opowie dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Turkiewicz, a telefonicznie połączymy się  z saksofonistą i kompozytorem Maciejem Obarą.

Z kolei po 7.35 przedstawimy relację  z wręczenia Nnagrody im. Józefa Mackiewicza.

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Krzysztofa Jakowicza). Nie zapomnimy też o "Płycie Tygodnia". Jest nią album "Koncerty Andrzeja Panufnika" - to ostatnia część cyklu symfonicznego realizowanego pod batutą Łukasza Borowicza z udziałem solistów: skrzypka Aleksandra Sitkowieckiego, wiolonczelisty Raphaela Wallfischa i pianistki Ewy Kupiec.
***
Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w środę (12.11) w godzinach 6.00-9.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

bch

Zobacz więcej na temat: Jazz Wrocław
Czytaj także

Manfred Eicher - wizjoner europejskiej fonografii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:55
W 1969 r. 26-letni, szerzej nieznany producent zakłada w Monachium wytwórnię płytową: Edition of Contemporary Music, w skrócie: ECM. 45 lat i kilkaset albumów później Manfred Eicher stał się postacią niemal legendarną, a jego oficyna jedną z najbardziej prestiżowych i najdłużej działających po obu stronach Atlantyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 15:00
Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mike Reed: nienawidzę saksofonistów skupionych na warsztacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:00
- Mam im ochotę powiedzieć: Wiesz co, gdybyśmy się spotkali przy piwie, pewnie byłbyś śmiertelnie nudny. I nie miałbyś nic do powiedzenia poza tym, jak smakuje piwo - mówił w Dwójce Mike Reed, jeden z najbardziej intrygujących artystów dzisiejszej sceny jazzowej.
rozwiń zwiń