Polska-Węgry. Bogusławski według Spiró

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 08:50
Audycja "O wszystkim z kulturą" będzie poświęcona teatrowi polskiemu i węgierskiemu, a także pewnemu skandalowi.
Wojciech Bogusławski pędzla Józef Reichan
Wojciech Bogusławski pędzla Józef ReichanFoto: Wikipedia/domena publiczna

Pretekstem do podjęcia takiego właśnie tematu jest zbliżająca się premiera "Szalbierza" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. To sztuka węgierskiego dramatopisarza Györgyego Spiró, znawcy polskiej kultury, admiratora Wyspiańskiego (ma w dorobku przekłady wszystkich jego dramatów i niektórych dramatów Gombrowicza).

W 1981 r. Spiró wydał osnutą wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego powieść "Az Ikszek" ("Iksowie"), przez co został oskarżony w Polsce o szarganie narodowych świętości. Była to bowiem książka o Bogusławskim w czasach po utracie niepodległości przez Polskę.

Gośćmi audycji będą: Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru im. Jozsefa Katony w Budapeszcie, który reżyseruje warszawską premierę "Szalbierza"; dr Halina Waszkiel, autorka prac o teatrze i dramacie XIX wieku, m.in.monografii Stanisława Bogusławskiego (syn Wojciecha), a także zafascynowany kulturą, literaturą i sceną węgierską reżyser teatralny Zbigniew Brzoza.

***

Na audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą" w środę (7.01) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Jacek Wakar.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Teatr musi wychować sobie sponsorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:50
- Edukacja teatralna w szkołach odbywa się w minimalnym zakresie. Ciężar ten muszą podjąć teatry - mówił w Dwójce Sebastian Majewski z Narodowego Starego Teatru.
rozwiń zwiń