"Teatr musi wychować sobie sponsorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:50
- Edukacja teatralna w szkołach odbywa się w minimalnym zakresie. Ciężar ten muszą podjąć teatry - mówił w Dwójce Sebastian Majewski z Narodowego Starego Teatru.
Audio
  • Sebastian Majewski o kondycji teatru publicznego w Polsce w 250. rocznicę istnienia tej instytucji nad Wisłą. Rozmawiała Justyna Nowicka (Wybieram Dwójkę)
Teatry muszą na siebie brać takie działania, żeby wykształcić przyszłych odbiorców, urzędników, biznesmenów, ludzi którzy może za 20 lat będą decydować, jakie pieniądze dawać na teatr i nie będą chcieli finansować tylko fars albo komedii - uważa Sebastian Majewski. (na zdjęciu dzieci podczas spektaklu Grubaski Show w Katowicach)
"Teatry muszą na siebie brać takie działania, żeby wykształcić przyszłych odbiorców, urzędników, biznesmenów, ludzi którzy może za 20 lat będą decydować, jakie pieniądze dawać na teatr i nie będą chcieli finansować tylko fars albo komedii" - uważa Sebastian Majewski. (na zdjęciu dzieci podczas spektaklu Grubaski Show w Katowicach)Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Mimo że początki teatru publicznego w Polsce związane są z Warszawą, to uroczysta inauguracja Roku Polskiego Teatru Publicznego odbędzie się 12 lutego w Krakowie w Narodowym Starym Teatrze. O aktualnej kondycji scen polskich opowiadał w Dwójce wicedyrektor tej placówki:
- Obecnie główne zagrożenie dla teatru publicznego wynika z ograniczeń wolności twórczej, dzięki możliwościom jakie mają urzędnicy. Trzeba pamiętać, że oprócz nas artystów, są też ci, którzy decydują o teatrze, przyznając na niego środki finansowe - zauważał rozmówca Justyny Nowickiej.

Sebastian Majewski podkreślał, że publiczne finansowanie teatrów jest potrzebne ponieważ nie zostały wykształcone żadne mechanizmy, które zachęcałby prywatnych sponsorów do inwestowania w tę dziedzinę sztuki.
***

Rozmawiała: Justyna Nowicka
Gość: Sebastian Majewski (wicedyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie)
Data emisji: 5.1.2014
Godzina emisji: 16.00

(materiał wyemitowano w audycji: Wybieram Dwójkę)
bch, pg

Czytaj także

Jak robić teatr, będąc na smyczy hegemona?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:30
- Zmiana roli teatru polega na tym, że on w demokratycznym społeczeństwie pełni ważną funkcję laboratoryjną - mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder, filozof kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

250 radiowych haseł teatralnej encyklopedii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 08:00
W związku z 250-leciem teatru publicznego w Polsce Dwójka oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przedstawiają nowy cykl audycji: "Encyklopedia Teatru Polskiego".
rozwiń zwiń