Warszawa w oczach pisarek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:43
W miniony weekend ulicami między innymi Warszawy przeszła Manifa, podczas której kobiety przypominały o swoich prawa. Jak wyglądała walka o nie? O tym porozmawiamy w audycji "Spotkania po zmroku".
Maria Konopnicka (fotografia, około 1885 r.)
Maria Konopnicka (fotografia, około 1885 r.)Foto: Ajsmen91/Wikipedia

Prawie sto lat temu dopiero zaczynały szukać sobie miejsca w sferze publicznej. Między innymi w stolicy. Jak wyglądał ten proces - możemy się dowiedzieć z książki "Warszawa w oczach pisarek. Obraz i doświadczenie miasta w polskiej prozie kobiecej 1864-1939" Małgorzaty Buthner-Zawadzkiej.

Przedmiotem jej studiów są dzieła piętnastu pisarek, od Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej po Polę Gojawiczyńską i Magdalenę Samozwaniec. Książka analizuje, jak teksty z okresu obfitującego w ważne zmiany cywilizacyjne odzwierciedlają rozwój metropolii i postępującą emancypację kobiet. Warszawa traktowana jest podczas lektury i jako ogólny przykład nowoczesnego miasta, i jako miejsce konkretne, ze specyficzną historią oraz topografią.

O tym, jak pisarki międzywojenne, ale też współczesne, przedstawiają stolicę, porozmawiamy z autorką książki oraz Agnieszką Kozłowską z kwartalnika artystycznego Fa-art i Pawłem Duninem-Wąsowiczem, redaktorem naczelnym pisma "Lampa" i miłośnikiem Warszawy.

Na "Spotkania po zmroku" we wtorek (10.03) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

pp/mm

Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń