Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
Audio
  • Radiowe reportażystki Krystyna Melion i Janina Jankowska wspominają Jacka Stworę (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Studio Polskiego Radia
Studio Polskiego RadiaFoto: Bartosz Wojciechowski/Polskie Radio

Jacka Stworę (1918-1994) wspominała reportażystka Janina Jankowska, która poznała swojego mistrza na pierwszym seminarium reportażu w Łagowie. - On bardzo mocno ukształtował moje myślenie o reportażu - podkreślała. Co zrobiło na niej największe wrażenie? - Kiedyś przyjechał do redakcji reportażu z taśmą zawierającą audycję "Czwarty takt po C literze" i powiedział z dumą: "to jest reportaż, którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".

Jak udawało mu się osiągnąć ten szczególny efekt? Najlepszą odpowiedź stanowią przypomniane przez Dwójkę fragmenty reportaży Jacka Stwory.

***

Audycja: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Nowak

Goście: Krystyna Melion (reportażystka Polskiego Radia) i Janina Jankowska (reportażystka Polskiego Radia)

Data emisji: 09.03.2015

Godzina emisji: 21.00

pp/mm

Czytaj także

Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:50
Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy Polak z "radiowym Oscarem". Za "Śmierć słonia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:00
Witold Zadrowski, laureat Prix Italia z 1966 za reportaż nagrany w Afryce w czasie safari, był bohaterem pierwszej audycji Dwójkowego cyklu o wielkich radiowych reportażystach.
rozwiń zwiń