Piotr Głowacki o kondycji teatru publicznego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 18:49
Gościem Macieja Nowaka będzie aktor teatralny i filmowy, wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich - Piotr Głowacki.
Teatr jest sztuką wspólnoty, nie istnieje tam, gdzie nie ma przynajmniej dwojga ludzi, podkreślał Piotr Głowacki w ubiegłym roku w Dwójce, gdy obejmował stanowisko wiceprezesa ZASP
"Teatr jest sztuką wspólnoty, nie istnieje tam, gdzie nie ma przynajmniej dwojga ludzi", podkreślał Piotr Głowacki w ubiegłym roku w Dwójce, gdy obejmował stanowisko wiceprezesa ZASPFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W debatach, które odbywają się w związku z 250-leciem teatru publicznego w Polsce - także na naszej antenie - powraca przeświadczenie, że teatr publiczny to taki, który ma misję wspólnotową. Jednocześnie wielu artystów teatru średniego i młodego pokolenia dystansuje się od jakiejkolwiek misji. Świadczy o tym choćby to, że niewielu z nich działa w takiej organizacji jak Związek Artystów Scen Polskich.

Dlaczego tak jest? Między innymi o tym oraz o pokoleniowych podziałach w teatrze publicznym porozmawiamy z Piotrem Głowackim.

***

Na audycję z cyklu "250 lat teatru publicznego w Polsce" zapraszamy w piątek (24.04) w godzinach 15.00-15.30. Program poprowadzi Maciej Nowak.

jp/mm

Czytaj także

Michał Zadara: w dobrym teatrze musi być knajpa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 17:00
- Kiedy startowałem w konkursie na dyrektora Starego Teatru, śmiali się z tej teorii - mówi Michał Zadara. - Tymczasem życie teatru nie toczy się tylko na scenie. Wystarczy spojrzeć na TR Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr ma podpowiadać myśli, a nie je narzucać

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 19:00
- Brakuje mi w obecnym teatrze tajemnicy, niedopowiedzenia. Nie chcę, żeby twórcy mówili mi, co mam myśleć - mówiła reżyserka teatralna Ewelina Marciniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mickiewicz znowu wrogiem państwa polskiego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 17:00
- "Dziady" to dzieło zaprzeczające logice "państwa komercyjnego”. Dlatego znów mamy problem z ich wystawieniem - argumentował dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń