Anioł i syn, czyli genialni Witkiewiczowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Zapraszamy na audycję o 30 latach dialogu znakomitych artystów: Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów.
Stanisław Witkiewicz z synem Stanisławem
Stanisław Witkiewicz z synem StanisławemFoto: Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wikimedia Commons/domena publiczna

Rok 2015 jest Rokiem Witkiewiczów - ojca i syna. W lutym minęła 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego, a we wrześniu będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci jego ojca - Stanisława.

Ojciec był malarzem, pisarzem, znakomitym krytykiem sztuki i twórcą stylu zakopiańskiego. Pod jego wpływem wzrastał syn - wybitny dramaturg, powieściopisarz, malarz, filozof. W Zakopanem, w Galerii Sztuki im. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec, do końca października czynna jest wystawa "Anioł i syn. Trzydzieści lat dialogu" .

Zobaczyć na niej można m.in. obrazy obu artystów, ich wspólne fotografie, zabawki i obrazki, które dla małego Stasia przygotowywał tata, a także witkacowskie juwenilia. Wyeksponowane są także fragmenty listów, które do syna pisał znany ojciec.

W audycji o tej ekspozycji, a przede wszystkim o relacji łączącej obu twórców opowiedzą: dr Anna Żakiewicz - historyk sztuki, od lat zajmująca się plastyczną twórczością Witkacego, prof. Janusz Degler - historyk literatury, teatrolog, edytor dzieł Witkacego, oraz Stefan Okołowicz - kurator wystawy, kolekcjoner, od lat badający twórczość fotograficzną Stanisława Ignacego Witkiewicza.

***
Na audycję z cyklu "Strefa słowa" w niedzielę (2.08) godz. 18.00-19.00 zapraszają Dorota Gacek i Anna Lisiecka.

jp/kd

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwindle i cuda świętego Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:15
W dniu 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza prof. Janusz Degler opowie anegdoty z życia słynnego artysty.
rozwiń zwiń