"Szkoła Ateńska" Rafaela Santiego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 14:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowie o dziele Rafaela będącym alegorią Rozumu jako drogi wiodącej do poznania Prawdy.
Szkoła ateńska Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza II
"Szkoła ateńska" Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza IIFoto: domena publiczna (wikimedia)

Fresk w Stanzach Watykańskich, monumentalne dzieło na ścianie, ograniczony łukiem sklepienia, przedstawiający spotkanie najwybitniejszych filozofów starożytności.

Rafael nader często portretował na swoich obrazach samego siebie oraz osoby sobie znane. Tak też jest w Szkole Ateńskiej, gdzie Platon (lewa z postaci centralnych) posiada twarz Leonarda da Vinci, siedzący na schodach Heraklit to sportretowany Michał Anioł, natomiast kreślący znaki cyrklem Euklides posiada fizjonomię Donata Bramante. Sam Rafael także jest widoczny – stoi nieco na uboczu jako drugi od prawej strony, obok Klaudiusza Ptolemeusza.

***

Na audycję "Jest taki obraz" z udziałem dr Grażyny Bastek - w niedzielę (8.11) w godz. 10.15-10.30 - zaprasza Michał Montowski.

mm/mc

Czytaj także

"Przemienienie Pańskie" Rafaela zaskoczyło najbardziej po 450 latach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
Opowiadając o renowacji ostatniego dzieła Rafaela Santi z Urbino, dr Bożena Fabiani zdradziła wiele szczegółów z kuchni konserwacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzieńcze, gdzie jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 11:50
Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znalazły się trzy niezwykle cenne obrazy: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna oraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Ten ostatni do dzisiaj nie wrócił po wojnie do polskiej kolekcji.
rozwiń zwiń