X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szkoła Ateńska" Rafaela Santiego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 14:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowie o dziele Rafaela będącym alegorią Rozumu jako drogi wiodącej do poznania Prawdy.
Szkoła ateńska Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza II
"Szkoła ateńska" Rafaela Santiego to jeden z wielu fresków namalowanych na zlecenie papieża Juliusza IIFoto: domena publiczna (wikimedia)

Fresk w Stanzach Watykańskich, monumentalne dzieło na ścianie, ograniczony łukiem sklepienia, przedstawiający spotkanie najwybitniejszych filozofów starożytności.

Rafael nader często portretował na swoich obrazach samego siebie oraz osoby sobie znane. Tak też jest w Szkole Ateńskiej, gdzie Platon (lewa z postaci centralnych) posiada twarz Leonarda da Vinci, siedzący na schodach Heraklit to sportretowany Michał Anioł, natomiast kreślący znaki cyrklem Euklides posiada fizjonomię Donata Bramante. Sam Rafael także jest widoczny – stoi nieco na uboczu jako drugi od prawej strony, obok Klaudiusza Ptolemeusza.

***

Na audycję "Jest taki obraz" z udziałem dr Grażyny Bastek - w niedzielę (8.11) w godz. 10.15-10.30 - zaprasza Michał Montowski.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przemienienie Pańskie" Rafaela zaskoczyło najbardziej po 450 latach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
Opowiadając o renowacji ostatniego dzieła Rafaela Santi z Urbino, dr Bożena Fabiani zdradziła wiele szczegółów z kuchni konserwacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzieńcze, gdzie jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 11:50
Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znalazły się trzy niezwykle cenne obrazy: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna oraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Ten ostatni do dzisiaj nie wrócił po wojnie do polskiej kolekcji.
rozwiń zwiń