Szymborska vs. Filipowicz. Gdy pisarz pisze do pisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:30
W audycji posłuchamy o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. które znalazły się w książce "Najlepiej w życiu ma twój kot".
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: Juan de Vojníkov/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

"Ostatnie listy miłosne pisałam mając osiem lat, na zamówienie służącej Karolci do młodszego palacza na lokomotywie" - zwierzała się Kornelowi Filipowiczowi Wisława Szymborska. On zaraz ją zapewniał: "Twoje listy są doskonałe jak piękne utwory - prawdziwe, lekkie, dowcipne niepowtarzalne".  I dodawał:  "Gorzej jest ze mną, nigdy nia byłem mocny w prozie epistolarnej".

O listach, które są opowieścią o miłości dwoga ludzi, a także są świadectwem ich niezwykłego poczucia humoru i zapisem czasów, w których żyli, opowiedzą: Bronisław Maj - przyjaciel obojga pisarzy, poeta, historyk literatury oraz Tomasz Fiałkowksi, krytyk literacki, który wspólnie z Sebastianem Kudasem korespondencję tę opracował i napisał posłowie do książki.

W audycji przypomnimy także wspomnienia przyjaciół obojga pisarzy - Teresy Walas i Jerzego Pilcha. Fragmenty korespondencji przeczytają Elżbiata Kijowska i Andrzej Ferenc.

***

Na audycję Dwukropek w niedzielę (13.11) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Dorota Gacek.

mz

Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń