Polski malarz z Jamajki

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2010 07:20
Zapomniany w Polsce, otoczony kultem na Jamajce, Michał Leszczyński przez 20 lat farbami utrwalał piękno karaibskiej wyspy.
Audio

Urodzony w 1906 roku Michał Leszczyński - Lester to kolejna barwna postać pokolenia dorastającego w okresie XX-lecia międzywojennego. Malarz, żeglarz, awanturnik - odebrał gruntowne wykształcenie we wszystkich trzech dziedzinach, pierwsze dwie studiując w prestiżowych Szkole Morskiej w Tczewie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, życia zaś ucząc się podczas licznych rejsów morskich.

Lata II wojny światowej Leszczyński spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się transportem towarów, ale jednocześnie i teorią sztuki. To w tym czasie napisał i zilustrował książkę pod tytułem "How to Draw Sail and Sea". Pod koniec wojny zaczął wystawiać swoje prace w londyńskich i nowojorskich galeriach.

Spokojną przystań odnalazł w 1952 roku na Jamajce. Zachwycony jej soczystymi barwami osiadł na wyspie na 20 lat, mieszkając najpierw w Kingston później w zamieszkiwanym przez celebrytów Montego Bay.

Okres spędzony na Jamajce był najpłodniejszym w artystycznej karierze Lestera. Dzięki stabilizacji finansowej i temu, że żona prowadziła jego galerię sztuki, Leszczyński dysponował nareszcie nieograniczonym czasem, który mógł poświęcać na poszukiwanie inspiracji i malowanie.

Leszczyński zmarł w 1972 roku na Jamajce jako uznany artysta, członek brytyjskiego Royal Society of Arts i teoretyk sztuki.

O artyście w audycji Słuchaj Świata Bartoszowi Pankowi opowiadały dr Monika Jankiewicz - Brzostowska tłumaczka biografii Michała Leszczyńskiego pióra Kenetha J. Jonesa oraz Anna Ciemińska z Centralnego Muzeum Morskiego, kuratorka wystawy poświęconej Leszczyńskiemu.

Ale wpierw honorowy konsul Republiki Jamajki w Polsce, Maria Dembowska o tym jak w latach 70. wyruszyła na poszukiwania śladów Leszczyńskiego.

 

Leszczyński w kraju znany nielicznym.

 

Człowiek o szerokiej duszy.

 

Dekoracyjna kreska Nosa.

 

Pijackie anegdoty.

Polski Gauguin.

Przywracanie Leszczyńskiego.