Miłość i śmierć według Wagnera - opera w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 22:59
Trzynastowieczna legenda o Rycerzu Łabędzia w interpretacji Ryszarda Wagnera na antenie Dwójki – transmisja prosto z Bayreuth! Zapraszamy dziś o 15.50.

Lohengrin, syn Parsifala, rycerz św. Graala, pojawia się po raz pierwszy w XIII-wiecznej opowieści o rycerzu, który pojawiaja się na łodzi ciągnionej przez łabędzia, by na ubitej ziemi bronić czci niewinnie oskarżonej dziewicy. Bardziej znaną wersją jest poemat arturiański Wolframa von Eschenbacha (nb. obecnego jako postać w "Tannhäuserze" Wagnera), a najbardziej dziś znany wariant to ten, którego będziemy mogli wysłuchać w dzisiejszej transmisji z Bayreuth.

Ważnym rysem legendy jest poślubienie dziewczyny przez rycerza po zwycięskim pojedynku. Jednak oblubienicy nie wolno nigdy spytać o imię wybawcy. Gdy zakaz zostaje złamany, rycerz ujawnia swe imię i odpływa w łabędziej łodzi na zawsze.

Wagner dodał kilka własnych pomysłów, mających na celu uwiarygodnienie działań bohaterów. Lohengrin jest przepełniony mocą św. Graala, lecz moc ta działa jedynie wtedy, gdy pozostaje sekretem, dlatego rycerz nie może ujawnić swojej tożsamości. Elza jest niewinnie oskarżona o śmierć brata, który po prostu zniknął. Złamanie przez nią zakazu wynika nie tyle z czczej ciekawości, ile ze sprytnego planu Telramunda i jego żony, pogańskiej czarownicy Ortrudy. Oskarżenie Elzy przez Telramunda ma na celu przejęcie przezeń rządów w Brabancji, a jest możliwe dzięki temu, że Ortruda zamieniła brata Elzy w łabędzia. Gdy Lohengrin odchodzi, Elza odczarowuje brata, Lohengrina gołąb unosi w niebiosa, Elza zaś umiera z żalu.

Marsz weselny z "Lohengrina" w niektórych krajach jest bardziej popularny od tego skomponowanego przez Mendelssohna. Łabędzia legenda zainspirowała Ludwika Bawarskiego do nadania nazwy Neuschwanstein swemu bajkowemu zamkowi (Nowy Łabędzi Kamień). A wreszcie – gdy mówimy, często z przekąsem, o rycerzu w lśniącej zbroi i o pannie, która nań czeka bez realnych postaw, mówimy o Lohengrinie i o Elzie, której ów rycerz-wybawca ukazał się we snach.

/

 

Na transmisję z Bayreuth zapraszają Marcin Majchrowski i Szymon Paczkowski.

W przerwie transmisji (ok. 17:10)  "Wybieram Dwójkę" poprowadzi Katarzyna Nowak.

 

Program

Richard Wagner Lohengrin – opera romantyczna w trzech aktach

Wyk. Klaus Florian Vogt – tenor (Lohengrin), Georg Zeppenfeld – bas (Król Henryk Ptasznik), Annette Dasch – sopran (Elza z Brabancji), Tómas Tómasson – baryton (Fryderyk von Telramund), Petra Lang – mezzosopran (Ortruda), Samuel Youn – bas (Herold Królewski), Stefan Heibach – tenor,  Willem van der Heyden – tenor Rainer Zaun – bas, Christian Tschelebiew – bas (Rycerze Brabanccy), Chór i Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, Andris Nelsons – dyrygent

27 lipca (środa), godz. 15:50

Czytaj także

Arturiańskie legendy wracają na scenę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:03
"Parsifal" - jedna z najwybitniejszych oper wszech czasów zostanie pokazana we Wrocławiu, Festiwal Beethovenowski trwa, a wieczorem - koncert promujący płytę Tansmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Bayreuth czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 16:50
"Tannhäuser" - słynna opera o perypetiach kochanka bogini Wenus zabrzmi w piątkowe popołudnie w Dwójce. Prosto ze świątyni kultu kompozytora - Bayreuth. W roli zgubionego rycerza wystąpi Torsten Kerl.
rozwiń zwiń