REKLAMA

Niedziela w Dwójce z Ernestem Hemingwayem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 12:49
Zagadki literackie związane z twórczością amerykańskiego pisarza oraz słuchowisko według jego jedynego dramatu – "Piąta kolumna". Zapraszamy do Dwójki o 18.30.

Obchodzona w tym roku 50. rocznica śmierci Ernesta Hemingwaya jest doskonałą okazją do przypomnienia tej barwnej, ważnej na mapie XX-wiecznej literatury postaci.  

Miał burzliwie życie. Ten syn śpiewaczki operowej i lekarza-terapeuty swoje pierwsze próby literackie zamieszczał już w redagowanym przez siebie szkolnym piśmie. Podczas I wojny służył jako szofer Czerwonego Krzyża na froncie włoskim – za bohaterstwo na placu boju dwukrotnie odznaczano go orderami. Po wojnie wrócił na kilka lat do Stanów, gdzie zajął się dziennikarstwem. Pod koniec 1921 roku wyjechał, jako korespondent, do Paryża, podróżował po Europie. Potem przyszła fascynacja Hiszpanią (wróci tu w 1937 roku, by podczas wojny domowej pełnić funkcję korespondenta), Kubą, Afryką, powroty do Stanów i kolejne podróże.

W 1952 roku Hemingway otrzymał literacką nagrodę Pulitzera, a dwa lata później literacką Nagrodę Nobla. 2 lipca 1961 roku popełnia samobójstwo.

Ernest
Ernest Hemingway, 1950 r.


W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" będzie można posłuchać radiowej adaptacji dramatu Ernesta Hemingwaya: "Piąta kolumna". Sztuka, rozgrywająca się w oblężonym Madrycie w 1937 roku, jest literackim świadectwem czasu swojego powstania: wojny domowej w Hiszpanii.

Ernest Hemingway "Piąta kolumna"
Przekład Bronisława Zielińskiego, adaptacja Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Waldemara Modestowicza, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Obsada: Krzysztof Gosztyła, Aleksandra Konieczna, Marek Obertyn, Jan Matyjaszkiewicz, Zofia Rysiówna, Daria Trafankowska.

28 sierpnia (niedziela), godz. 18.30

***

W audycji z cyklu "Ćwiczenia z myślenia" o 13.10 zadaliśmy Państwu zagadki związane z życiem i twórczością Ernesta Hemingwaya oraz z polską recepcją jego książek. Naszym gościem był Tadeusz Nyczek.

Na słuchaczy czekały cenne nagrody książkowe:

Wydawnictwo MUZA

Bartosz Marzec "Na wzgórzach Idaho. Opowieść o Bronisławie Zielińskim, tłumaczu i przyjacielu Ernesta Hemingwaya"

/
***
Wydawnictwo Świat Książki

 

Estachy Rylski "Po śniadaniu" 

/

 

Numer telefonu do naszego studia: (22) 645 22 22
Audycję poprowadziły Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.  

28 sierpnia (niedziela), godz. 13.10  

(jp)

Czytaj także

Prorok zła i zwątpienia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 06:13
- Wszystko, co nie zabiera lat życia i nie doprowadza do samobójstwa, jest niewarte zachodu - uważa amerykański pisarz Cormac McCarthy, którego powieść "W ciemność" właśnie ukazała się w księgarniach.
rozwiń zwiń