Realizm magiczny z RPA

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 13:00
Tym razem Iwona Malinowska i Janusz Majcherek, odwołując się do styczniowego numeru "Dialogu", próbują przybliżyć twórczość ważnej w tym kraju dramatopisarki. Reza de Wet zaczynała swoją twórczość od sztuk społecznie i polityczne zaangażowanych., ale w pewnym momencie uznała, że teatr to nie trybuna.
Realizm magiczny z RPA
Foto: Wikimedia Commons CC

Reza de Wet, zainspirowana twórczością Ingmara Bergmana  z jednej strony i Antoniego Czechowa z drugiej, sięgając przy tym do rodzimych legend, podań i tradycji, stała się reprezentantką nurtu "realizmu magicznego" w swoim rodzimym teatrze . Ponieważ pisze i po afrykanersku i po angielsku jej sztuki idą w świat. W Polsce jest autorką dotychczas nieznaną. Jej sztuka pt. "Przejście" w przekładzie Małgorzaty Semil może się okazać ciekawą propozycją repertuarową. Jest to utwór małoobsadowy, występują dwie siostry bliźniaczki, które prowadzą nad brzegiem zasobnej w złoto rzeki niewielki pensjonat. Służy on za schronienie dla poszukiwaczy w przypadku potężnych wichur, burz i powodzi. Ale żądni skarbów, poszukiwacze, często nie zważają na aurę , co często kończy się ich śmiercią… Wówczas właścicielki pensjonatu zajmują się pochówkiem , ale tylko w przypadku, gdy znają personalia ofiar. Tak się składa, że kiedyś odwiedza ten pensjonat hipnotyzer ze swoją asystentką, niejaki Maestro - który swoim sposobem bycia obudza drzemiące w siostrze, która jest garbuską, tęsknoty, marzenia, pragnienie wyrwania się stąd do innego życia. Hipnotyzer wraz z asystentką też tonie. Niestety, dziewczynie nie można sprawić normalnego pochówku, ponieważ nikt nie zna jej prawdziwego imienia.  Nic dziwnego, że jej duch nawiedza od czasu do czasu pensjonat i straszy gości. Ale jest sposób na poznanie jej imienia, który co prawda, mimo kilku prób, nie powiódł się: seans spirytystyczny. Siostry postanawiają spróbować po raz kolejny...

Jako siostry wystąpiły: Maria Pakulnis i Izabella Bukowska.

Zaprasza Iwona Malinowska.

21 kwietnia (sobota), godz. 23:00

Czytaj także

Nelson Mandela scyfryzowany

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 10:29
Google udostępniło właśnie Cyfrowe Archiwum Nelsona Mandeli. Archiwa zawierają m.in. rękopisy pamiętników spisanych podczas jego 27-letniego okresu niewoli.
rozwiń zwiń