X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noc świętego Bartłomieja

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 09:04
O historii krwawych wydarzeń paryskich z 23 i 24 sierpnia 1572 roku porozmawiamy w "Sezonie na Dwójkę" z prof. Januszem Tazbirem.
Alexandre-variste Fragonard, scena z Nocy św. Bartłomieja (fragm. obrazu), 1836
Alexandre-Évariste Fragonard, scena z Nocy św. Bartłomieja (fragm. obrazu), 1836 Foto: Sammyday/Wikimedia, domena publiczna

Noc św. Bartłomieja nazywano też "krwawym weselem paryskim", a przez analogię do Nieszporów sycylijskich – "jutrznią paryską". W ciągu jednej nocy – z 23 na 24 sierpnia 1572 roku – Paryż spłynął krwią kilku tysięcy hugenotów. Był to najstraszniejszy epizod wojen religijnych we Francji w XVI w.
A wydawało się, że ugoda między prostestantami a katolikami dojdzie do skutku, za sprawą ślubu Małgorzaty de Valais - katoliczki - z Henrykiem Burbonem, królem Nawarry i przywódcą hugenotów.
Na spotkanie z prof. Januszem Tazbirem zaprasza Hanna Maria Giza.
23 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Noc św. Bartłomieja - rzeź hugenotów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 06:00
Zabijano bez litości starców, kobiety i dzieci. Zaskoczeni we śnie protestanci, ogarnięci panicznym strachem pozwalali się mordować bez oporu.
rozwiń zwiń