Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:45
Zmarł dziennikarz Dwójki, muzykolog i publicysta, animator polskiego życia muzycznego.
Audio
  • Małgorzata Pęcińska, dziennikarka Dwójki, wspomina Andrzeja Chłopeckiego
  • Elżbieta Markowska
  • Grzegorz Michalski
  • Małgorzata Gąsiorowska
  • Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim w "Wybieram Dwójkę" 24.09: Krzysztof Penderecki, prof. Mieczysław tomaszewski, Tadeusz Wielecki, Jan Topolski. W studiu Agata Kwiecińska i Ewa Szczecińska

Andrzej Chłopecki to jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów od muzyki współczesnej. Zapewne, nie tylko polskich. Znał muzykę współczesną na wylot, bo badał ją od środka, będąc spiritus movens niejednego wydarzenia.

Mając zarówno wielką wiedzę jak i wizję tego, jak muzyka współczesna powinna brzmieć, realizował te założenia z pasją. Zawsze otwarty na nowe zjawiska, nigdy nie poddawał się modom, koniunkturalizm był mu obcy.

Zapewne osiągał to dzięki umiejętności zachowania pogodnego dystansu do wielu spraw – przede wszystkim do siebie samego. Tak pisał w swoim biogramie:

"Czego nie ma o mnie w Wikipedii? Tego, że zacząłem namiętnie grać na pianinie (a nawet występować publicznie!) w wieku 5 lat. Że wtedy właśnie po raz pierwszy zaciągnąłem się papierosem i niemal nie zemdlałem. I że wtedy zakochałem się po raz pierwszy (w dziewczynie, by tu nie było wątpliwości…).

Mam żonę (drugą w mym życiu), Beatę, trójkę dorosłych już dzieci i jednego wnuka pochodzenia polsko-czilijskiego.  Ze sportów w czasach chłopięcych zajmowałem się szachami, potem brydżem (a i pokerem na pieniądze też ze zmiennym szczęściem), swego czasu trochę jeździłem na nartach, ale to wszystko przeszłość. Se ne vrati…Palę, piję.

Mieszkam w domu na granicy Miedzeszyna i Falenicy w Warszawie. Mam jeszcze do spłacenia 100.000 Złotych kredytu hipotecznego, zaciągniętego w frankach szwajcarskich, więc sprawdzam kurs tej waluty zawsze z trwogą. 2 koty + 1 pies, spaniel z nieobciętym ogonem (ten drugi, wilczur, mi zdechł 2 lata temu). Od ponad roku żyję z wszytym stymulatorem serca, podtrzymującym moją zawodową i biologiczną (lub odwrotnie) aktywność.

W Polskim Radiu byłem od maja 1975 do 13 grudnia 1981 roku i nie wierzyłem, że wrócę. Wróciłem w 1991 i zostałem. Ale radio nie zapełnia mego całego życia. Bo: wykłady dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, w warszawskiej Akademii Teatralnej, na Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich PAN, bo felietony dla Gazety Wyborczej, bo, bo, bo… Z poniedziałku na wtorek, nocną porą, zazwyczaj zapraszam na spotkania w cyklu "Nowych kontrapunktów". Z serdecznościami, Andrzej Chłopecki.”

Andrzej Chłopecki pozostawił ogromny dorobek jako felietonista i bez wątpienia odcisnął swój ślad na muzyce polskiej – to jemu powierzono główną rolę w trakcie prac nad „Raportem o stanie muzyki” w Polsce przygotowywanym pod egidą Instytutu Muzyki i Tańca.

Z tekstów Andrzeja Chłopeckiego będziemy korzystać jeszcze długo. I tylko ciszy w eterze nie potrafimy zagłuszyć. 

***

Andrzej Chłopecki (1950-2012) –muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, członek Związku Kompozytorów Polskich. Z Polskim Radiem związany w latach 1975-81 i ponownie od 1991, autor ok. 2000 audycji radiowych, a od 2005 komentator w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia.

Od 1994 programował udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Od 1996 pracował ze stopniem doktora sztuki muzycznej na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykładał historię, literaturę i estetykę muzyki XX-XXI wieku. Od 2000 wykładał także w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pozostawił liczne recenzje, artykuły, eseje, komentarze i rozprawy.

Był dyrektorem artystycznym festiwalu "Musica Polonica Nova", prezesem Fundacji Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni", przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu "Warszawska Jesień" i Rady Programowej pisma "MusikTexte. Zeitschrift für Neue Musik” w Kolonii. Należał do Związku Kompozytorów Polskich.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) oraz "Złoty Mikrofon" (2008).

>>>Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim

Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:47
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki, laureat "Złotego Mikrofonu" opowiadał nam o zamówieniach nowych utworów przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń