REKLAMA

Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:47
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki, laureat "Złotego Mikrofonu" opowiadał nam o zamówieniach nowych utworów przez Polskie Radio.
Audio
  • Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne
Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki
Foto: źr. Wikipedia, lic. CC.

- Polityka zamówień utworów powstała tak naprawdę w związku z Forum Kompozytorów w latach 1977-80 - mówił Andrzej Chłopecki. – W 1981 czas był już gorący, a potem już mnie w radiu nie było. Wymienić można świetne utwory: Diwertimento na smyczki Stachowskiego, Koncert klawesynowy Góreckiego, Anenaiki Blocha, Diwertimento II Tansmana, V Kwartet Meyera, I Kwartet Lasonia…

Obecnie, niestety, zamówień jest mniej. Istotne, że utwory zamówione przez Polskie Radio są zauwazane przez Trybunę Kompozytorów. Większość zamówień miała od razu określonych wykonawców i okoliczności prawykonania. Zatem nowy utwór miał od razu zapewnioną promocję.

Pośmierci Witolda Lutosławskiego powstała idea zorganizowania koncertu, podczas którego zostałyby wykonane dzieła napisane w hołdzie kompozytorowi przez najważniejszych twórców współczesnych.

- Gdy zwróciłem się z tym do Toru Takemitsu, odpowiedział "Ja już napisałem". Nie na zamówienie, z potrzeby serca. Carter zaś zaproponował swój utwór "Gra", który napisał rok wcześniej z okazji urodzin Lutosławskiego.

W audycji Agaty Kwiecińskiej Andrzej Chłopecki opowiadał także, między innymi, o emocjach towarzyszących mu, gdy z radiowego faxy wysypują się kartki z nową kompozycją, o projekcie Metamszy i o współpracy z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Pawłem Mykietynem i Hanną Kulenty.

***

Andrzej Chłopecki - urodzony w 1950 roku, muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, członek Związku Kompozytorów Polskich. Z Polskim Radiem związany w latach 1975-81 i ponownie od 1991, jest autorem ok. 2000 audycji radiowych, a od 2005 komentatorem w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 1994 programuje udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Od 1996 pracuje też ze stopniem doktora sztuki muzycznej na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykłada historię, literaturę i estetykę muzyki XX-XXI wieku. Od 2000 wykłada także w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest autorem licznych recenzji, artykułów, esejów, komentarzy i rozpraw.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) oraz "Złoty Mikrofon" (2008).

21 lutego (wtorek), godz. 9:45

Czytaj także

Hugi Gudmundsson - nowa kompozytorska gwiazda z Islandii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 15:18
Kolejna podróż Andrzeja Chłopeckiego na Północ Europy. Mroźna muzyka ze Skandynawia orzeźwi nas w upalną "Letnią noc"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasycy dźwięków "pięknych inaczej"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2010 17:31
Cerha, Staud, Xenakis, Varèse - Andrzej Chłopecki zaprasza na retransmisję z wiedeńskiego Musikverein (13.11.2009)
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat małych instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 11:55
Letnią nocą Andrzej Chłopecki odnajdzie korzenie dadaistycznych poszukiwań polskiego zespołu Małe Instrumenty w dokonanaich klasyków amerykańskiej awangardy
rozwiń zwiń