"Mesjasz według Brunona Schulza" – premiera!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:03
Zainspirowany zaginioną powieścią Brunona Schulza utwór Jakuba Kisielińskiego zaprezentujemy – po raz pierwszy w Polskim Radiu – w środowej audycji Marka Zwyrzykowskiego "Hortus musicus – hortus electronics".
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w DrohobyczuFoto: E-paprykarz/Wikimedia, lic. CC

"Mesjasz" to zaginiona w czasie II wojny światowej powieść Brunona Schulza, o której nie wiadomo właściwie nic poza dwoma zdaniami przekazanymi przez tych, którym pisarz o niej opowiadał. Rekonstrukcję ich treści ująć można tak: "Wiesz – powiedziała mi rano matka –  przybył Mesjasz. Jest już w Samborze".
Mistrz z Drohobycza nie miał świadomości, że powyższa myśl stanie się symbolicznym dopełnieniem wielkiego mitu zaginionej Księgi, mitu-kultu, któremu hołdował na kartach swoich opowiadań, próbując w nich wskrzesić treść owej Księgi. Od niej, jak wierzył, na podobieństwo rozpoczynającej rodzaj ludzki biblijnej pary Adama i Ewy wzięły początek wszystkie następne książki, wszystkie myśli i słowa...
Zainspirowany zaginioną powieścią Brunona Schulza utwór Jakuba Kisielińskiego reprezentuje Polskie Radio na I Konkursie Palma Ars Acustica w Kolonii.
***
Zainspirowany przez jednego z przyjaciół, zupełnie niedawno wpadłem na pomysł, aby na podstawie słów zaczerpniętych z opowiadań Magika z Drohobycza stworzyć muzyczną opowieść nawiązującą do mitu Mesjasza, do obecnego w dziełach Schulza mitu boskości.
Powstały w ten sposób utwór nie pretenduje do zajęcia miejsca autentycznego Mesjasza. Korzystając ze słów pisarza próbuję spojrzeć na jego bohatera w mój własny sposób, snuję opowieść, która żyje niezależnym od intencji Schulza, własnym życiem.
Zrodzony z takiego założenia utwór może być jedynie dalekim echem myśli polskiego pisarza o odwiecznym oczekiwaniu na Zbawiciela, który wreszcie przybywa, echem w dodatku wykrzywionym, gdyż tytułowy bohater, przewrotnie okazuje się bezdomnym włóczęgą z opowiadania zatytułowanego "Pan" (grecki Bóg Natury).

Jakub Kisieliński
Wykonawcy: Jolanta Niewiadomska (głos żeński I), Jarosław Gajewski (głos męski I), Krzysztof  Dumała (głos męski II), Natalia Buśkiewicz (głos żeński II), Anna Bienias (głos wokalny), Aleksandra Kucharska-Szefler (głos wokalny), Alicja Rumianowska (vocal), Filip Niemiec (głos dziecięcy), dzieci z Przedszkola nr 3 we Wrocławiu
Na audycję "Hortus musicus – hortus electronics" zaprasza Marek Zwyrzykowski.
17 kwietnia (środa), godz. 23.00

Zobacz więcej na temat: Bruno Schulz MUZYKA

Czytaj także

Żeby zrozumieć Schulza, trzeba zmienić światopogląd

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:46
Demoniczne i władcze kobiety w grafikach Brunona Schulza są znane. A jak problematyka erotyzmu i cielesności objawia się w jego pełnej paradoksów prozie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chociaż cichy, zahukany, to jednak fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 23:00
- Bruno Schulz był fascynującym pisarzem, ale nie miał awanturniczego życia, dramatycznego, pełnego przygód - powiedział w radiowej Dwójce krytyk i historyk teatru Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń