Co stało się z "Portretem Młodzieńca"?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 23:00
"Bezcenny" to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem książki.
Portret młodzieńca (fragment) zaginął w 1945, do dziś nie został odnaleziony
"Portret młodzieńca" (fragment) zaginął w 1945, do dziś nie został odnalezionyFoto: wikipedia/domena publiczna

/

W czwartkowym "Notatniku Dwójki" gościem Doroty Gacek był Zygmunt Miłoszewski. Fragmenty jego nowej powieści sensacyjnej "Bezcenny" przeczyta w audycji Adam Bauman.
Miłoszewski tym razem zajął się największą, nierozwiązaną tajemnicą polskiej narodowej kolekcji sztuki:
1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z Gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II Wojny Światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia...

4 lipca (czwartek)
usc/mat.prasowe

Zobacz więcej na temat: historia Polski SZTUKA
Czytaj także

Ukradł 239 dzieł sztuki - wyrok: 3 lata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 10:00
Stéphane Breitwieser uwielbiał flamadzką sztukę z XVI i XVII wieku. Takie obrazy wynosił z mało znanych muzeów. Ukradł 239 dzieł, części nie odnaleziono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Krakowiak: najpierw Wenecja, teraz Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 10:40
- Rzeźba dźwiękowa została przygotowana specjalnie dla Zachęty, opracowywaliśmy ją na podstawie oryginalnych planów architektonicznych - mówiła Katarzyna Krakowiak. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie artystki w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Nie)winne figurki Żydów w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 18:00
- Figurka Żyda z monetą znaczy co innego dla turysty, a co innego dla Żyda - mówiła w magazynie "Źródła" Erika Leirer autorka wystawy "Pamiątka, zabawka, talizman" odbywającej się w Domu Esterki w Krakowie.
rozwiń zwiń