REKLAMA

Monografia na stulecie Wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 21:00
Gościem Anny Skulskiej w poniedziałkowym "Notatniku Dwójki" będzie doktor Aneta Teichman, autorka, mającej się ukazać w tym roku, książki pod wszystko mówiącym tytułem "Jan Ekier".
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

Świętujący w tym roku stulecie urodzin, Jan Ekier to znakomity pianista, pedagog i kompozytor, ale dzieło jego życia związane jest chyba przede wszystkim z dorobkiem innego artysty. Mowa o Wydania Narodowym Dzieł Fryderyka Chopina, którego Jan Ekier jest redaktorem naczelnym od 1959 roku. Epokowy projekt ma na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy.

Książka doktor Anety Teichman jest pierwszą monografią poświęconą Janowi Ekierowi. Do motywów podjęcia się tego ważnego tematu trzeba zaliczyć przede wszystkim przekonanie autorki o konieczności zebrania, usystematyzowania i uzupełnienia wielu wątków bogatej biografii Jana Ekiera, a także jej przeświadczenie o potrzebie uchronienia od zapomnienia wielu wydarzeń z jego życia artystycznego: takie niebezpieczeństwo mogłoby zaistnieć, gdyby materiały źródłowe pozostały w rozproszeniu. Ponadto informacje na temat tego wybitnego muzyka, które znajdują się obecnie w powszechnym obiegu, nie tylko nie dają pełnego obrazu jego dokonań artystycznych, ale w niektórych przypadkach - co udowodniły przeprowadzone badania - są także nieprecyzyjne, a nawet deformują jego bogaty dorobek artystyczny i uszczuplają jego zasługi.
W audycji znajdą się także nagrania rozmów Anny Skulskiej z samym Janem Ekierem.

5 sierpnia (poniedziałek), godz. 15.00

Czytaj także

Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń