X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier wspomnina swoje dzieciństwo w Krakowie po pierwszej wojnie światowej
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937
  • Jan Ekier o życiu muzycznym w Polsce podczas okupacji niemieckiej
  • Jan Ekier opowiada o życiu muzycznym w Polsce podczas okupacji niemieckiej
  • Jan Ekier opowiada o swoich losach podczas Powstania Warszawskiego
  • Jan Ekier opowiada o życiu muzycznym w Polsce po drugiej wojnie światowej.
Rękopis Chopina
Rękopis Chopina

Jan Ekier - laureat VIII nagrody III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1937). Urodził się 29.08 1913 w Krakowie. Jako pianista występował we wszystkich filharmoniach krajowych i europejskich, w Ameryce Południowej i Japonii. Wsławił się świetnymi interpretacjami obu koncertów fortepianowych i utworów solowych Chopina. Jego styl cechuje nienaganna technika, logika narracji muzycznej, świetna pedalizacja, przemyślana artykulacja oraz ekspresja wynikająca z treści utworu. Jako pedagog Jan Ekier wychował kilkunastu świetnych pianistów polskich i zagranicznych, studiujących w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe (Straszak, Tempo dnia), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, Kolorowe melodie, preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne (Pieśni walki podziemnej, Szturmówka i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.

W 1950 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia za przygotowanie polskiej ekipy do IV Konkursu Chopinowskiego, w 1964 i 1974 - Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, w 1952 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1955 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem X-lecia, w 1960 orderem Sztandaru Pracy II klasy. W 1998 roku prof. Ekier został  laureatem  pierwszej edycji Nagrody Chopinowskiej, przyznawanej przez Międzynarodową Fundację im. F. Chopina. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz  pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina.


Od 1959 roku Jan Ekier jest redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, mającego na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy. Artysta posiada doktorat honorowy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, nadany mu na wniosek Senatu uczelni w 1995. We wrześniu 2001 roku artysta został powołany do Rady Programowej NIFC.

(źródło: NIFC)

Audycję przygotował Witold Malesa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin widziany poprzez dzieła

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:51
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Ekierem, redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń