Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier wspomnina swoje dzieciństwo w Krakowie po pierwszej wojnie światowej
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937
  • Jan Ekier o życiu muzycznym w Polsce podczas okupacji niemieckiej
  • Jan Ekier opowiada o życiu muzycznym w Polsce podczas okupacji niemieckiej
  • Jan Ekier opowiada o swoich losach podczas Powstania Warszawskiego
  • Jan Ekier opowiada o życiu muzycznym w Polsce po drugiej wojnie światowej.
Rękopis Chopina
Rękopis Chopina

Jan Ekier - laureat VIII nagrody III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1937). Urodził się 29.08 1913 w Krakowie. Jako pianista występował we wszystkich filharmoniach krajowych i europejskich, w Ameryce Południowej i Japonii. Wsławił się świetnymi interpretacjami obu koncertów fortepianowych i utworów solowych Chopina. Jego styl cechuje nienaganna technika, logika narracji muzycznej, świetna pedalizacja, przemyślana artykulacja oraz ekspresja wynikająca z treści utworu. Jako pedagog Jan Ekier wychował kilkunastu świetnych pianistów polskich i zagranicznych, studiujących w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe (Straszak, Tempo dnia), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, Kolorowe melodie, preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne (Pieśni walki podziemnej, Szturmówka i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.

W 1950 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia za przygotowanie polskiej ekipy do IV Konkursu Chopinowskiego, w 1964 i 1974 - Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, w 1952 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1955 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem X-lecia, w 1960 orderem Sztandaru Pracy II klasy. W 1998 roku prof. Ekier został  laureatem  pierwszej edycji Nagrody Chopinowskiej, przyznawanej przez Międzynarodową Fundację im. F. Chopina. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz  pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina.


Od 1959 roku Jan Ekier jest redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, mającego na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy. Artysta posiada doktorat honorowy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, nadany mu na wniosek Senatu uczelni w 1995. We wrześniu 2001 roku artysta został powołany do Rady Programowej NIFC.

(źródło: NIFC)

Audycję przygotował Witold Malesa

Czytaj także

Chopin widziany poprzez dzieła

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:51
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Ekierem, redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń