REKLAMA

Teatr Polski w czasach stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 19:00
W cyklicznej audycji poświęconej historii Teatru Polskiego profesor Barbara Osterloff opowiedziała tym razem o pierwszych latach po II wojny światowej.
Budynek Teatru Polskiego w Warszawie
Budynek Teatru Polskiego w WarszawieFoto: Wikimmedia CommonsCC/ Maire

Lata 1945-1957 to czas dwóch dyrekcji Arnolda Szyfmana oraz nieudanych dyrekcji Leona Schillera i Bronisława Dąbrowskiego. W audycji prof. Barbara Osterloff opowie o skomplikowanych uwarunkowaniach, w jakich musiał wówczas działać Teatr Polski. Usłyszymy wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń oraz fragmentami archiwalnych nagrań - dźwiękowe materiały pochodzą z archiwum Polskiego Radia.

Audycję przygotował Tomasz Mościcki.

26 sierpnia (poniedziałek)

***
Z okazji 100. rocznicy powstania stołecznej sceny prezentujemy w Dwójce audycje poświęcone Teatrowi Polskiemu.
W "Notatniku Dwójki" prof. Barbara Osterloff opowiadała już o planach i ambicjach, które towarzyszyły przygotowaniom do otwarcia instytucji, o trudnych dniach Teatru Polskiego w czasie I pierwszej wojny światowej, o Teatrze Małym , o premierowym przedstawieniu "Irydiona" z 29 stycznia 1913 roku, o najwybitniejszych reżyserach międzywojnia pracujących na tej scenie oraz o o latach Teatru Polskiego przed wybuchem II wojny światowej

Czytaj także

Mieliśmy polskiego Szekspira? Nieodkryty dramat staropolski

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 09:55
- Polska tragedia renesansowa jest bardzo ciekawa - opowiada profesor Kruczyński - W "Pentesilei" Szymonowica, prawie w ogóle nieznanej sztuce, jest monolog bardzo przypominający monolog "być albo nie być" Hamleta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W sztuce chodzi o ryzyko. Także w teatrze lalek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 11:00
Białostocki Teatr Lalek, który obchodzi 60-lecie, to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce.
rozwiń zwiń