Bronisław Maj o tym, jak zaadaptować "Lalkę"?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 18:31
W sobotnim "Poranku" porozmawiamy o ogólnopolskiej akcji czytania powieści Bolesława Prusa. Co nam dają takie przedsięwzięcia?

Wspólnie z naszym gościem zastanowimy się m.in. nad tym, czy takie jednorazowe akcje mają realny wpływ na czytelnictwo w Polsce. Ta rozmowa o godz. 8.20.

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa w Polskim Radiu>>>

Z kolei po godzinie 8.35 w naszym studiu pojawi się kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, Krzysztof Sielicki, który opowie nam o słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zdobył już drugą nagrodę ex aequo w konkursie radiowej Dwójki i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Teraz znalazł się w ścisłej grupie finałowej słuchowisk nominowanych do nagrody prestiżowego konkursu Prix Europa w Berlinie. Opowieść o rozczarowaniu Europą została stworzona przy udziale Artura Tyszkiewicza (reżyseria), Tomasza Perkowskiego (realizacja akustyczna), Tomasza Obertyna (opracowanie muzyczne) oraz aktorów: Adama Woronowicza, Janusza Chabiora, Sławomira Grzymkowskiego, Wiktorii Gorodeckiej, Anny Kłos-Kleszczewskiej, Małgorzaty Rożniatowskiej i Agnieszki Wosińskiej.

W "Poranku Dwójki" porozmawiamy też o pierwszej odsłonie rozpoczynającego się Turnieju Muzyków Prawdziwych. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie stają właśnie w szranki muzycy z różnych regionów Polski zainspirowani muzyką ludową. Turniej, jako tradycyjna forma spotkania muzyków, nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego praca przyczyniła się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na etnomuzycznej mapie Polski. Turniej to konfrontacja różnych wykonawców. Mogą w nim wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Gośćmi audycji po godzinie 9.20 będą jurorzy turnieju, Marcin Pospieszalski i Maciej Rychły.

Na koniec "Poranka", około godziny 9.45, połączymy się z Marcinem Majchrowskim, który z Wrocławia opowie nam o koncertach inauguracyjnych, architekturze i akustyce otwartego właśnie Narodowego Forum Muzyki.

Naszą Folkową Płytą sobotniego "Poranka" będzie wydana niedawno płyta "Vol. 67" zespołu Laurati. Inspiracją dla powstania albumu było dzieło życia Oskara Kolgerga "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

Podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (5.09) w godz. 6.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Bolesław Prus literatura
Czytaj także

Bolesław Prus. "Kiedy pisał, nie wychodził w ogóle ze swojego pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 05:50
– Prus robił wszystko, żeby przed nami swą biografię zataić – mówiła prof. Ewa Paczoska w audycji Hanny Szof z 2007 roku. – On był zagadką już dla swoich współczesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń