Eugeniusz Małaczewski. Pisarz obłąkany Polską

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 18:30
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o autorze opowiadań, które czytamy w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania".
Grafika wg zdjęcia portretowego Eugeniusza Małaczewskiego i fragmentu wydania jego dzieł
Grafika wg zdjęcia portretowego Eugeniusza Małaczewskiego i fragmentu wydania jego dziełFoto: polona.pl/wikimedia/domena publiczna
wiki eugeniusz małaczewski 1200.jpg
Opowiadania Eugeniusza Małaczewskiego. Premiera

Eugeniusz Małaczewski - poeta, prozaik, żołnierz - urodził się w 1897 r. na kresach. W 1914 r. został wcielony do carskiej armii, a po jej rozpadzie próbował dołączyć do oddziałów polskich, później zaś był adiutantem generała Józefa Hallera. Bohaterami jego opowiadań są zapomniani dzisiaj murmańczycy - żołnierze Piątej Dywizji Syberyjskiej.

Kornel Makuszyński pisał o nim "pisarz wspaniały i obłąkany Polską". Zmarły w wieku 27 lat Eugeniusz Małaczewski zapowiadał się jako wybitny prozaik. Jak mógłby pisać w wieku trzydziestu, czterdziestu, pięćdziesięciu lat? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy razem z gośćmi Dwójki - historykiem literatury Krzysztofem Polechońskim i historykiem Andrzejem Szczepanowskim.

***

Na program "O wszystkim z kulturą" w środę (3.08) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Lisiecka

mc/jsz

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj "Popiołów" Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 19:00
W cyklu "Książka do słuchania" zaprezentowaliśmy słynną powieść Żeromskiego w ciekawej interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Violetta Szabó. Opowieść o niezwykłej kobiecie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 15:30
W "To się czyta latem" aktorka Lidia Sadowa przedstawiła fragmenty książki Tanii Szabó o agentce brytyjskiego wywiadu, która w 1944 roku dwukrotnie skakała ze spadochronem nad Francją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między etyką a Australią. "Ponad czasem" Singera

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki wybitnego współczesnego australijskiego myśliciela Petera Singera. Czyta Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń