Konkurs Chopinowski przełożony. Artur Szklener: nie chcieliśmy go bez publiczności

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:14
- Zgodnie z opinią ministra zdrowia, prawdopodobnie dałoby się zorganizować tego typu wydarzenie bez udziału publiczności. Dla muzyków i słuchaczy byłoby to swego rodzaju katastrofą - mówił w Programie 2 Polskiego Radia szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Konkurs odbędzie się w przyszłym roku.
Audio
  • Szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener o powodach przeniesienia Konkursu Chopinowskiego na przyszły rok (Wybieram Dwójkę)
Artur Szklener w studiu Programu 2
Artur Szklener w studiu Programu 2Foto: Grzegorz Śledź/PR2

pianista fortepian 1200.jpg
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przełożony na rok 2021

Ze względu na pandemię COVID-19, XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona na 2-23 października 2021. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, w porozumieniu z gościem Dwójki, Arturem Szklenerem. Decyzję poprzedziły konsultacje z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym.

- Musimy pamiętać, że Konkurs Chopinowski to przede wszystkim ogromna tradycja. Nie tylko wykonawstwa, ale też szczególnego związku muzyków z warszawską, międzynarodową publicznością. Przygotowując to wydarzenie bardzo dużo mówimy o transmisjach w mediach tradycyjnych i elektronicznych, ale zawsze podkreślamy, iż jest to dodatek do żywego kontaktu słuchacza z muzyką, do żywego kontaktu muzyków z publicznością - podkreślał szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Jak poinformował Artur Szklener, pierwotny harmonogram Konkursu zostanie przeniesiony z roku 2020 na 2021. - Eliminacje odbędą się w kwietniu, a przesłuchania finalne w październiku, dokładnie w tych samych dniach, czyli od 2 do 23 października. Pianiści, którzy zakwalifikowali się do eliminacji, oczywiście nadal są zakwalifikowani. Honorujemy również bilety, które zostały rozdystrybuowane. Jeżeli jakiś słuchacz chciałby jednak zrezygnować z uczestnictwa w Konkursie, może zwrócić bilet - tłumaczył.

Dyrektor NIFC przekonywał podczas rozmowy, że przełożony Konkurs Chopinowski może cieszyć się w przyszłym roku rekordowym zainteresowaniem.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 16.10

pg

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Rekordy, rozmach i koronawirus w tle

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie pod każdym względem niezwykły. Zarówno pod względem ilości pianistów chcących w nim wystartować, jak i instytucji zaangażowanych w jego organizację, finansowanie i relacjonowanie. Mimo wątpliwości związanych z koronawirusem, organizatorzy podjęli decyzję o zachowaniu pierwotnego terminu przesłuchań, które odbędą się w kwietniu w Warszawie.
rozwiń zwiń