Stradivarius "Polonia". Symbol przywracania dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 20:00
- Posiadanie takiego instrumentu daje prestiż, ale jest to przede wszystkim wspaniałe narzędzie w rękach artysty. Te skrzypce dają ogromne możliwości. Ich obecność w Polsce to krok w przywracaniu dziedzictwa, które utraciliśmy w czasie wojny - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak.
Audio
  • Stradivarius "Polonia" - ambasador polskiej kultury (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Skrzypce Stradivariusa, które trafiły do Polski
Skrzypce Stradivariusa, które trafiły do PolskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Skrzypcom, zakupionym przez dwóch prywatnych inwestorów, nadano imię "Polonia". Instrument jest oryginalnym dziełem najsłynniejszego lutnika wszech czasów Włocha Antonio Stradivariusa. Powstał w 1685 roku, przez lata pozostawał w rękach włoskiej rodziny Ratinich i nigdy nie grywano na nich publicznie. - Stradivarius jest świetnie zachowany, ponieważ przez ostatnie kilkadziesiąt lat był wyjmowany raz w roku, by uświetnić rodzinne święto, a potem był oddawany do lutnika i wracał do sejfu - powiedział Andrzej Kosendiak.

Jak narodziła się idea pozyskania Stradivariusa dla Polski? Jakie ma on znaczenie dla promocji naszej kultury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu), Wojciech Dutkiewicz (znawca instrumentów) oraz Jerzy Maślanka (lutnik)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/jp

Czytaj także

Stradivarius na 100-lecie niepodległości Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:46
- Znalazł się wspaniały człowiek, jeden z najbogatszych Polaków i zarazem wielki patriota, który poczuł powagę sytuacji, że z okazji rocznicy odzyskania niepodległości wypadało, żeby taki instrument trafił do Polski - mówił w Dwójce skrzypek Janusz Wawrowski.
rozwiń zwiń