Chrześcijaństwo Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wokół nowo wydanego zbioru wszystkich tekstów Leszka Kołakowskiego o religii, którą uważał za "fundament naszej kultury".
Audio
  • Chrześcijaństwo Leszka Kołakowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Chrześcijaństwo Leszka Kołakowskiego
"Chrześcijaństwo" Leszka KołakowskiegoFoto: mat. prom.

Choć sam nigdy nie zadeklarował się jako chrześcijanin i nie praktykował rytuałów religijnych, chrześcijaństwo było jednak jednym z najważniejszych przedmiotów zainteresowań polskiego filozofa od samego początku jego intelektualnej biografii. To właśnie jemu poświęcił wiele tekstów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najpierw jako surowy krytyk, później "życzliwy adwersarz", a w końcu przyjazny sojusznik i jeden z najwybitniejszych znawców teologii naszych czasów. 

Dlaczego chrześcijaństwo było takie ważne dla Leszka Kołakowskiego?

Gośćmi audycji byli: dr Hubert Czyżewski - autor wstępu, wyboru i opracowania książki, oraz dr Jan Tokarski - autor książki "Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Michał Nowak

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Obecność zła", czyli o wyjątkowej filozofii Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
- Kołakowski rzetelnie rozliczył się z komunizmem pisząc "Główne nurty marksizmu". On wierzył w tę ideologię, ale bardzo szybko ją porzucił. Zobaczył w niej wielkie zło - mówił w "Strefie literatury" dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń