Zrozumieć muzykę. Fenomen prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 21:30
- Był twórcą koncepcji interpretacji integralnej. On sam niejako spełniał zasady integralności przez niego samego sformułowane - podkreślała Teresa Malecka, jedna z uczennic znakomitego muzykologa. 14 stycznia 2020 roku minęła pierwsza rocznica śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego.
Audio
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski we wspomnieniach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Joaquin Corbalan P

Olga Pasiecznik 1200.jpg
"Chopina pieśni i piosnki". Olga Pasiecznik w koncercie na cześć prof. Mieczysława Tomaszewskiego

- Ta integralna osobowość, szlachetność, bezinteresowność jego działań, wyznawanie w pracy wartości najwyższych: prawdy, dobra, piękna - to właśnie stanowi o fenomenie jego postaci i sile jego oddziaływania na młodsze pokolenie - mówiła Teresa Malecka podczas przypomnianego w Dwójce spotkania w Akademii Muzycznej w Krakowie 18 maja 2019 roku.

- Dzięki Profesorowi nastąpiło we mnie zrozumienie, że analiza dzieła muzycznego sama nie wystarczy. Że jest jedynie drogą do interpretacji - przypominała Teresa Malecka. Jak dodała, spośród przykazań prof. Tomaszewskiego jednego nie przekroczyła nigdy. - Zawsze zajmuję się muzyką bliską mi, którą kocham i oceniam jako wartościową.


Mieczysław Tomaszewski: ta fascynacja pomogła mi przy nauce form muzycznych >>>

Mieczysław Tomaszewski to jeden z najwybitniejszych polskich badaczy twórczości Chopina, muzykolog i teoretyk muzyki, kierownik Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie. Wieloletni dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, autor trzech cykli muzycznych w Dwójce, w tym 44 audycji poświęconych Chopinowi.

W audycji poświęconej prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu przedstawiliśmy skrót wystąpień wychowanków profesora podczas spotkania wspomnieniowego w Akademii Muzycznej w Krakowie 18 maja ubiegłego roku. Tego dnia Sali Senatu Uczelni zostało nadane imię prof. Tomaszewskiego. W audycji znalazły się fragmenty wystąpień Teresy Maleckiej, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Małgorzaty Janickiej-Słysz, Agnieszki Draus, oraz Marcina Trzęsioka i Leszka Polony.

Audycja poprzedzona była wyjątkami z wypowiedzi profesora na antenie Programu 2 Polskiego Radia w różnych pasmach przez cały dzień

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Beata Stylińska

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 21.30

jp/am

Czytaj także

Maria João Pires w hołdzie profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:12
W audycji przypadającej w 98. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego słuchaliśmy nagrań jednej z jego ulubionych chopinistek - Marii João Pires, świętując tym samym 75. urodziny wybitnej portugalskiej pianistki.
rozwiń zwiń