Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa-botanika

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 12:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął od botaniki.
Audio
  • Mieczysław Tomaszewski o dzieciństwie, wiejskim życiu u dziadków, a także zainteresowaniach botaniką i powiązaniach jej z muzyką (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Mieczysław Tomaszewski o początkach fascynacji muzyką (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Mieczysław Tomaszewski o studiach muzykologicznych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Mieczysław Tomaszewski o spotkaniach muzycznych organizowanych w latach 1976-1981 w Baranowie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Mieczysław Tomaszewski o fascynacji muzyką Fryderyka Chopina (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Mieczysław Tomaszewski od lat współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia
Prof. Mieczysław Tomaszewski od lat współpracuje z Programem 2 Polskiego RadiaFoto: PAP/Jan Bogacz

- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą. To była lekcja, która potem przydała mi się przy nauce form muzycznych – opowiadał Mieczysław Tomaszewski, który jest autorem ponad 250 tekstów naukowych poświęconych muzyce romantycznej i współczesnej.

W ramach wspomnień prof. Mieczysława Tomaszewskiego, które w 2006 roku nagrała Bogumiła Prządka, posłuchamy m.in. opowieści o spotkaniach muzycznych w Baranowie w latach 1976-1981.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Bogumiła Prządka

Gość: Mieczysław Tomaszewski (muzykolog, teoretyk muzyczny)

Data emisji: 21-25.11.2016

Godzina emisji: 11.45

mz/mc

Czytaj także

"Dzięki Dwójce ludzie zaczęli mne zaczepiać na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 23:00
Tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspomina wybitny chopinista, Mieczysław Tomaszewski. Z kolei profesor Mirosław Perz opowiada, jak słuchacze Dwójki pomogli mu skompletować "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono Koryfeusze 2014. Laureatami: Włodek Pawlik, Krystian Zimerman i Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 05:40
Za nami tegoroczna gala Koryfeuszy Polskiej Muzyki. Nagrody przyznawane są za wybitne zasługi dla polskiej muzyki. Uroczystość odbyła się w studiu Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:30
- Wątpię, czy w ciągu najbliższych 20 lat pojawi się ktoś, komu uda się zrobić bardziej wartościowe audycje o Chopinie - o cyklach "Słuchając Chopina" i "Dzieła wszystkie Chopina" zrealizowanych przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego dla Dwójki mówiła Barbara Taraszkiewicz. Za swój dorobek profesor otrzymał w tym roku honorową statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń