REKLAMA

Tomasz Makowski: ten tom traktuję jako pomnik wystawiony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:00
- Maestro odnosił się do tego pomysłu z dużymi wątpliwościami, lekką dozą ironii i złośliwości oraz ogromną... życzliwością i sympatią. Pomysł bardzo mu się spodobał i wyrażał zgodę od początku - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej o rozmowach z Henrykiem Mikołajem Góreckim na temat jego zbiorów muzycznych.
Henryk Mikołaj Górecki (2003 r.)
Henryk Mikołaj Górecki (2003 r.)Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Posłuchaj
28:21 Rozmowy po zmroku Rękopis Henryka Mikołaja Góreckiego 29.07.2021.mp3 dr Tomasz Makowski o Katalogu Rękopisów Biblioteki Narodowej zawierającym archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Ukazał się właśnie kolejny Katalog Rękopisów Biblioteki Narodowej. Tom zawiera opis jednego z najcenniejszych zbiorów muzycznych w historii polskiej, i nie tylko polskiej, muzyki: archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego.

- Katalog pokazuje realne życie Henryka Mikołaja Góreckiego. Trudno przy tym mówić o tym, jak by wyglądała jego twórczość i jego obecność w świecie, gdyby nie było ograniczeń związanych z żelazną kurtyną, gdyby mógł tworzyć w rzeczywiście otwarty sposób - relacjonował dyrektor.

Nuty, szkice, notatki, korespondencja - na bazie tych dokumentów można lepiej zrozumieć, czym się inspirował i w jaki sposób pracował jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.

- Gdy przyjechaliśmy po zbiory, zastaliśmy taki widok: dwa niemalże równe stosy rękopisów i kilka teczek z rękopisami trochę większego formatu. Znalazła się tam praktycznie cała spuścizna rękopiśmienna Henryka Mikołaja Góreckiego - opowiadał Mateusz Melski z Działu Rękopisów BN. - Wszystko to zostało zdigitalizowane, dzięki licencji udzielonej przez spadkobierców, i jest teraz dostępne dla każdego, w każdym czasie i o każdej porze.

- To, o czym rozmawiamy, czyli tom 27 katalogu Biblioteki Narodowej "Katalog rękopisów archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego", traktuję jako pomnik wystawiony twórcy. Myślę, że w pełni na to zasłużył - zapewniał dr Tomasz Makowski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Mateusz Melski (muzykolog, bibliotekarz z Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 21.30

mw

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki. Wspomnienie kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 15:13
10 lat temu - 12 listopada 2010 roku - w Katowicach zmarł Henryk Mikołaj Górecki. Miłośnik gór, który sam siebie określał słowem "choleryk". Autor jednego z największych sukcesów we współczesnej muzyce poważnej, którego charakteryzował upór, pracowitość i bezkompromisowość. Miał być kolejarzem lub górnikiem – został artystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goodnight Mr. Górecki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 16:00
Dziesięć lat temu zmarł Henryk Mikołaj Górecki. Flecistka Ewa Liebchen, z przyjaciółmi, składa hołd polskiemu kompozytorowi. Płyta o odchodzeniu – płyta do spokojnego jesiennego słuchania.
rozwiń zwiń