Zamek Królewski w Warszawie. Symbol marzeń i emocji całego narodu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 10:30
- W rekonstrukcję zamku zostały włożone ogromne emocje praktycznie całego społeczeństwa, miliony ludzi, Polaków w kraju i za granicą, chciały tego zamku - w 2021 roku minęło pół wieku od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji wraz z prof. Wojciechem Fałkowskim zastanawialiśmy się m.in. nad tym, w jaki sposób przez ostatnie pięćdziesiąt lat zmieniło się znaczenie tego miejsca.
Zamek Królewski zbombardowany we wrześniu 1939 r.
Zamek Królewski zbombardowany we wrześniu 1939 r.Foto: Forum/FoKa
  • Mija 50 lat od powołania Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
  • Niezmiennie od półwiecza Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem jedności i marzeń Polaków.
  • Plany odbudowy i konserwacji zamku są ambitne i dalekowzroczne.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęcie odbudowy gmachu zakończą się w roku 2024, kiedy będziemy świętować 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu. Trwające od półwiecza prace nie wyczerpują jednak planów instytucji. - Oczekiwania i ambicje rosną - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski. 

Zamek Królewski - odbudowany z marzeń Polaków

Zamek Królewski w Warszawie został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Dopiero w 1971 roku podjęto decyzję o jego odbudowie. Specjalnie w tym celu powstał Społeczny Komitet Odbudowy, który ukonstytuował się 26 stycznia 1971 roku.

- Zamek jest nośnikiem marzeń i emocji całego narodu. Jak się tu przychodzi, to to się czuje - stwierdził prof. Fałkowski. - Ogląda się obrazy, chodzi po pięknych posadzkach i parkietach, ma się na wyciągnięcie ręki różne brązy czy meble, natomiast całość tworzy atmosferę zupełnie zdumiewającą. Myślę, że atmosfera odbudowy i mistrzostwo osiągnięte w jej trakcie dają się odczuć. Ludzie chcieli tego zamku i go wywalczyli. Przecież władze przez 25 lat odmawiały rekonstrukcji - dodał.

Współczesne plany i wyzwania

Współcześnie zadania instytucji nabierają nowego znaczenia. Nie jest on, jak za czasów PRL, substytutem wolności. To każe zarządzającym patrzeć w przyszłość, nie zapominając o przeszłości. - Zamek powinien budować wielką kolekcję dzieł sztuki, na miarę innych rezydencji monarszych w Europie - zaznaczył dyrektor. - Gromadzić najlepsze obiekty muzealne, jakie tylko są dostępne na rynku. Kupować je, odnajdywać, odzyskiwać. I to właśnie robimy.

Czytaj także:

To jednak nie wszystko, w planach ważne miejsce zajmuje także konserwacja budynków i związane z tym rozwiązania technologiczne. Zamek Królewski, usytuowany na skarpie wiślanej, jest wrażliwy na jej naturalne ruchy oraz cieki wodne. - Osuwiska mogą być niezwykle groźnym zjawiskiem zagrażającym całemu zamkowi. Arkady Kubickiego skutecznie to blokują - tłumaczył dyrektor instytucji. 


Posłuchaj
27:20 Rozmowy po zmroku Dwójka 30 grudzień 2021 21_30_39.mp3 Zamek Królewski w Warszawie. 50 lat po odbudowie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Dzieła Caravaggia na Zamku Królewskim. Dr Napiórkowska: malarstwo po Caravaggiu nie było już takie samo

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 17:55
- Geniusz Caravaggia przejawia się m.in. w umiejętności teatralnego zainscenizowania sceny (…). W obrazie "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" mamy do czynienia z zabiegiem, który musiał ówczesnych widzów zadziwiać, uchwyceniem chwili, momentu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska - historyk sztuki.
rozwiń zwiń