Virginia Woolf i chwile istnienia. W 140. rocznicę urodzin pisarki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 12:06
- Virginia Woolf jako pisarka modernistyczna była niezwykle wrażliwa na przemiany w postrzeganiu czasu, jakie dokonały się na przełomie XIX i XX wieku z jednej strony za sprawą refleksji o charakterze filozoficznym, z drugiej - za sprawą postępu naukowego - mówił w radiowej Dwójce Juliusz Pielichowski, anglista, tłumacz, poeta i krytyk.
Virginia Woolf
Virginia Woolf Foto: PAP/photoshot
  • 25 stycznia obchodziliśmy 140. rocznicę urodzin Virginii Woolf (1882-1941).
  • Życie angielskiej pisarki i eseistki przypadło na czas wielu burzliwych zmian.

"Nasze życie odpływa – mrocznymi alejami wzdłuż pasma czasu, nierozpoznane" – to słowa jednej z postaci z powieści "Fale". Autorka tej książki – angielska pisarka i eseistka Virginia Woolf – urodziła się 140 lat temu: 25 stycznia 1882 roku. Zmarła śmiercią samobójczą w 1941 roku.

Życie Virginii Woolf przypadło na czas wielu burzliwych zmian – był to koniec epoki wiktoriańskiej, okres przekształceń społecznych i politycznych, czas dwóch światowych wojen. Jednocześnie wielkie nowatorskie eksperymenty dokonują się w literaturze i sztuce tego okresu.

Godziny, dni, lata i chwile istnienia Virginii Woolf

Wielkich pisarzy tego czasu, na przykład Marcela Prousta i T.S. Eliota, zajmuje problematyka czasu. Jak te ważne przemiany historyczne Virginia Woolf zapisała w swoich książkach? Jak czas przeżywają bohaterowie jej powieści – "Pani Dalloway", "Do latarni morskiej", "Fale", "Orlando"?

Czym są "chwile" w życiu człowieka? Czy sztuka może czas przezwyciężyć albo utrwalić? Jakie techniki pisarskie stosuje Virginia Woolf, by o różnych wymiarach czasu nam opowiedzieć?


Posłuchaj
23:32 Dwójka rozmowy po zmroku 25.01.2022.mp3 W 140. rocznicę urodzin Virginii Woolf (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

O czasach Virginii Woolf i o czasie u Virginii Woolf w audycji "Rozmowy po zmroku" opowiadali Magdalena Heydel - tłumaczka książek angielskiej pisarki Virginii Woolf i literaturoznawczyni - oraz Juliusz Pielichowski - anglista, tłumacz, poeta i krytyk.

 Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:40
- Gdy pomyślałam o tej całej ścieżce edukacyjnej, gdzie w większości czytałam autorów mężczyzn, to gdzieś bardzo naturalnie wyszło w ten sposób, że jak spojrzę teraz na swój regał, to właściwie dominują autorki - mówiła w "Literackich witaminach" Mira Marcinów, laureatka Paszportu Polityki 2020 za powieść "Bezmatek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pani Dalloway" w znakomitej interpretacji Danuty Stenki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:00
To jedna z najważniejszych powieści modernistycznych w historii literatury. W premierowej odsłonie cyklu "Książka do słuchania" zaprosiliśmy na spotkanie z losami "Pani Dalloway" w przekładzie Krystyny Tarnawskiej oraz w mistrzowskiej interpretacji Danuty Stenki. 
rozwiń zwiń